Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Aktuality
Canon MP-E 65 mm 1:2,8 1–5× Macro Photo
canon_mpe65_100px
28. prosince 2011, 16.00 | Zatímco ostatní makroobjektivy Canon lze používat i pro běžné fotografování, například EF-S 60 mm f/2,8 Macro USM a EF 100 mm f/2,8L Macro IS USM i pro tvorbu portrétů a EF 50 mm f/2,5 Compact Macro poslouží jako základní objektiv a díky plochému obrazovému poli se hodí i pro kopírování uměleckých děl a fotografování produktů, tento je určen speciálně a výhradně pro makrofotografii.
Canon MP-E 65 mm f/2,8 1–5× Macro Photo je jedinečný objektiv s ručním zaostřováním určený výhradně pro fotografování v režimu makro. Je to speciální makroobjektiv navržený tak, aby umožňoval maximální zvětšení přesahující životní velikost (1×) bez použití dalšího příslušenství. Je ideální pro fotografování velmi malých objektů v až pětinásobném zvětšení. Umožňuje nám zprostředkovat miniaturní svět v životní velikosti. Odhalit detaily světa, života nebo věcí kolem nás, které jsou lidskému oku jinak skryté.
Disponuje jediným širokým otočným kruhem, který slouží k ručnímu zaostřování a k volbě zvětšení obrazu. Vyžaduje tudíž specifický pracovní postup. Jde-li nám v prvé řadě o zvětšení, nastavíme nejprve zaostřovacím kroužkem požadovanou hodnotu zvětšení. Nastavení jsou jasně na tubusu objektivu vyznačena. Provedeme hrubé zaměření předmětu: díváme se do hledáčku a pohybujeme fotoaparátem vpřed, nebo vzad – až nalezneme správné zaostření. Poté jemným otočením zaostřovacího kroužku provedeme přesné zaostření objektu.
Jde-li nám v prvé řadě o umístění fotografovaného předmětu do rámu obrazu, vymezíme nejprve umístění předmětu a pak už je postup stejný. Faktem je, že práce s makroobjektivy na uživatele klade jiné nároky, než je tomu u běžných objektivů. Čím víc se přiblížíme k fotografovanému předmětu či objektu, tím je menší hloubka ostrosti a v případě tohoto objektivu je opravdu minimální. Chceme-li mít hlavní skladebný prvek na rozostřeném pozadí vhodně prokreslený, musíme přiclonit a patřičně prodloužit čas expozice, případně i použít vyšší citlivost, anebo vhodné umělé osvětlení. Každopádně při velkém zvětšení a minimální hloubce ostrosti se i nepatrný pohyb fotoaparátu projeví rozmazáním snímku. Proto je dobré použít vhodný stativ.
Vlevo je diagram objektivu a vpravo graf MTF. Optická konstrukce objektivu sestává z 10 členů uspořádaných do 8 skupin. Optické prvky jsou uspořádány do tří skupin, které tvoří plovoucí systém. Jeden člen je z UD skla s mimořádně nízkým rozptylem. Je zařazen pro potlačení chromatické vady, která by se mohla výrazně projevit při velkém zvětšení. Objektiv je optimalizován tak, aby poskytoval kvalitní prokreslení obrazu při všech vzdálenostech od „životní velikosti“ až po pětinásobné zvětšení.
Různé pohledy na objektiv s důrazem na bajonet a přípojný systém. Jednou objektiv bez objímky pro montáž na stativ, podruhé i s ní a dole detailní pohled na bajonet.
Makroobjektiv MP-E 65 mm 1:2,8 1–5× – základní údaje:
Objektiv jsem zkoušel ve spojení se dvěma těly digitálních zrcadlovek Canon: EOS-1Ds Mark II a EOS 40D.
Snímky pořízené v kombinaci s tělem EOS-1Ds Mark II
Detail hlavy pierota I. Čas expozice 1/160 s, clonové číslo 16, ekvivalent citlivosti ISO 400. Vlevo je celek jako referenční snímek; ten je v tomto případě pořízen přístrojem Lumix GX1 s objektivem Lumix G X Vario HD 14–42 mm 1:3,5–5,6 Asph./Power O.I.S.
Detail hlavy pierota II. Čas 1/160 s, clona 16, citlivost ISO 400.
Lastrura I. Čas 1/200 s, clona 16, citlivost ISO 400. (Poznámka: Použitá skořápka mořského mlže má maximální průměr 3 cm.)
Lastrura II. Čas 1/160 s, clona 14, citlivost ISO 400.
Lastrura III. Čas 1/200 s, clona 16, citlivost ISO 400.
Lastrura IV. Čas 1/160 s, clona 14, citlivost ISO 400.
Lastrura V. Čas 1/160 s, clona 14, citlivost ISO 400.
Lastrura VI. Čas 1/200 s, clona 16, citlivost ISO 400.
Snímky pořízené v kombinaci s tělem EOS 40D
Tento fotoaparát nemá snímač velikostí odpovídající políčku kinofilmu jako v případě EOS-1Ds Mk. II, ale formátu APS-C. Ohnisková vzdálenost objektivu 65 mm proto odpovídá přibližně 104 mm.
Hranol I. Čas expozice 15 s, clonové číslo 10, ekvivalent citlivosti ISO 250.
Hranol II. Čas 2,5 s, clona 10, citlivost ISO 250.
Hranol III. Čas 5 s, clona 6,3 a citlivost ISO 250.
Hranol IV. Čas 15 s, clona 10, citlivost ISO 250.
Hranol V. Čas 10 s, clona 10, citlivost ISO 250.
A na závěr pro porovnání snímky téhož hranolu, které jsem pořídil před lety jako student klasickou, tedy filmovou technikou s využitím mezikroužků a následně naskenoval.
Závěr
Canon MP-E 65 mm 1:2,8 1–5× je velmi kvalitní, výborně optimalizovaný speciální makroobjektiv, umožňující nejen snímat, ale také atraktivně a působivě zachytit a ztvárnit úžasný a pestrý svět, který nemůžeme vidět pouhým okem. Svět malých živočichů, rostlin a objektů, struktur a detailů. Umožňuje nám přiblížit se k vybraným objektům mnohem víc, než standardní makroobjektivy. Je ideální volbou, pokud nám záleží víc na dosaženém zvětšení, než na pracovní vzdálenosti. A pokud nechceme pořizovat i další příslušenství, vyjma snímacích filtrů a makroblesků.
Je třeba počítat s velmi malou hloubkou ostrosti. U pětinásobného zvětšení je jen 0,05 mm, přičemž maximální clonové číslo není f/64, nýbrž f/16. Ovšem – to je v mnoha případech velká přednost, kterou můžeme tvůrčím způsobem využít. Navíc i při použití nižších clonových čísel lze dosáhnout výborně prokresleného obrazu. Výrobce také zcela minimalizoval barevnou odchylku.
Existují ale dva, respektive tři body, které na uživatele kladou zvýšené nároky a které spolu úzce souvisí. Je to způsob manuálního zaostřování v kombinaci s minimální předmětovou vzdáleností a v této souvislosti také realizace vhodného osvětlení. Vzdálenost mezi objektivem a fotografovaným objektem musí být velmi malá, maximálně od 10 do 4 cm při poměru zvětšení od 1:1 do 5:1, a v praxi bývá přední vnější čočka objektivu pouze „palec“ od objektu a někdy hrozí, že do něj narazí. A tak v mnoha případech bezpochyby rádi použijeme vhodný makroblesk, ať už kruhový MR-14EX, nebo dvojitý MT-24EX, a další praktické příslušenství, zejména stativ se speciální makrohlavicí s kolejničkami, abychom mohli jemně a plynule měnit vzdálenost fotoaparátu od fotografovaného předmětu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014