Dnes proběhne křest knihy Česká fotografie 20. století od Vladimíra Birguse a Jana Mlčocha - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Aktuality

Dnes proběhne křest knihy Česká fotografie 20. století od Vladimíra Birguse a Jana Mlčocha

4. října 2010, 01.00 | Dne 4. října 2010 bude slavnostně pokřtěna fotografická kniha Česká fotografie 20. století od Vladimíra Birguse a Jana Mlčocha. Vlastní křest této knihy začne v 18 hodin a odehraje se v prostorách Literární kavárny v Řetězové ulici 10, Praha 1. Knihu pokřtí Helena Koenigsmarková, která je ředitelkou Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a Miloslava Rupešová (dcera fotografa Jaromíra Funkeho). Více viz pozvánka a tisková zpráva uvnitř.

Tisková zpráva


Česká fotografie 20. století

Texty a výběr fotografií: Vladimír Birgus, Jan Mlčoch
Chronologie české fotografie 20. století: Vladimír Birgus
Grafická úprava: Vladimír Vimr, Martin Vimr
Překlad do angličtiny: Derek Paton, William McEnchroe
Redakce knihy: Vladimír Birgus
Tisk: PBtisk s.r.o. Příbram

Knihu vydalo nakladatelství KANT (Karel Kerlický) ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky. , Kladenská 29, Praha 6

Není to tak dávno, kdy bychom ve většině západoevropských nebo amerických knih o dějinách fotografie nenašli jediné české jméno. Dnes, kdy fotografie vyšla ze svého uzavřeného ghetta a stala se jednou z dominant současného umění a kdy se české země zbavily nesvobody, v níž prožily značnou část 20. století, svět mnohdy s překvapením zjišťuje, že tak malý národ, jakým jsou Češi, se může pochlubit tolika talentovanými a originálními fotografy. Větší mezinárodní renomé však přitom dosud získalo jen několik z nich, především František Drtikol, Josef Sudek, Jaroslav Rössler, Jaromír Funke, Josef Koudelka, Jan Saudek, Antonín Kratochvíl a Jindřich Štreit. Díla mnohých dalších zůstávají známa jen expertům a celé kapitoly z historie fotografie v českých zemích, jako třeba bylo působení německých a rakouských fotografů v českých zemích nebo období oficiálně protežovaných fotografií ve stylu socialistického realismu z nejtvrdších let komunistické totality, jsou zatím zpracovány jen minimálně.

Kniha Česká fotografie 20. století, vycházející paralelně v češtině a angličtině, poprvé v tak velkém rozsahu představuje hlavní tendence, osobnosti a díla české fotografické tvorby celého uplynulého století. Na 394 stranách přináší 517 reprodukcí z veřejných i soukromých sbírek v České republice i v zahraničí, jež zahrnují jak mnohokrát viděné nejvýznamnější fotografie a fotomontáže, tak i práce, které byly dlouho zapomenuty anebo dosud vůbec nebyly publikovány. Je řazena do sedmnácti kapitol, jež doplňuje obsáhlá chronologie nejvýznamnějších událostí v české fotografii 20. století. Navazuje na třídílnou stejnojmennou výstavu s téměř třinácti sty exponáty, uspořádanou roku 2005 Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a Galerií hlavního města Prahy, k níž vyšel v češtině a angličtině knižní průvodce o sto čtyřiašedesáti stranách. V roce 2009 proběhla zúžená verze této expozice se čtyřmi sty padesáti exponáty v jedné z nejvýznamnějších výstavních institucí v Evropě, v Umělecké a výstavní hale Spolkové republiky Německo v Bonnu.

V anketě třiašedesáti fotografů a historiků, kurátorů, teoretiků a pedagogů fotografie, kterou v roce 2009 uspořádal časopis Reflex, byla Česká fotografie 20. století označena za nejlepší výstavu uplynulých dvaceti let. Autory knihy jsou Vladimír Birgus, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, a Jan Mlčoch, vedoucí fotografické sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: