Osobní výpovědi Osobností české fotografie 2010 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Aktuality

Osobní výpovědi Osobností české fotografie 2010

osobnosti_rozhovory_vk_ad_100px

23. března 2011, 11.00 | Přinášíme vám slíbené krátké rozhovory s Viktorem Kolářem a Antonínem Dufkem, kteří před několika dny převzali výroční ocenění od Asociace profesionálních fotografů České republiky. Věříme, že osobní vyjádření obou oslavenců mohou být podnětná a inspirativní. A lze je současně brát jako srdečné pozvání k návštěvě Moravské galerie v Brně, která letos slaví kulaté 50. výročí, zejména do Místodržitelského paláce.



Pane Koláři, podíváte-li se nyní - s odstupem několika dní - na ocenění, které jste v Mánesu převzal, prosím, řekněte, co pro vás znamená.

„Každé ocenění, když přichází v pravý čas, je důležité; bývá nejen stimulací do další práce, ale je potvrzením práce už vykonané. Ceny "Osobnost české fotografie 2010", kterou jsem převzal od Asociace Českých profesionálních fotografů v Mánesu 14. března 2011, si upřímně vážím.“

Takovéto a podobné události jsou příležitostí k bilancování. Měl jste již čas a klid na takové úvahy?

„Upřímně řečeno, období posledních měsíců je pro mne životním bilancováním. Mám tím na mysli práci na publikaci "Ostrava" a na výstavě probíhající v Brně, v Místodržitelském paláci Moravské galerie, která je retrospektivní.“

Také jsou příležitostí k úpravě plánů do blízké i vzdálenější budoucnosti. Můžete prozradit, na co se nyní soustředíte a co plánujete? Samozřejmě jen pokud to prozradit můžete a chcete.

„Plánování a nabídky z "okolního světa" jsou součástí našeho každodenního (tvůrčího) života a je dobré je brát tak, jak přicházejí. Raději o nich nebudu psát a počkám si, zda se naplní skutkem či nikoli, a potom se ozvu.“

Zajímalo by nás, jak vám pomohla – a pomáhá – vaše „kanadská zkušenost“ v tvorbě, práci a v životě.

„Moje „kanadská zkušenost“ byla zásadní pro můj život. Ta ve mě iniciovala potenciál (lidský i fotografický) pro mou pozdější systematickou práci v Ostravě.“

V současné době právě probíhá vaše velká retrospektivní výstava v Místodržitelském paláci Moravské galerie v Brně. Prosím, můžete říci, jaké fotografie a kolik jich zde vystavujete? A jaké je hlavní poselství tohoto výběru?

„Moje současná retrospektivní výstava v Brně pokrývá období mezi lety 1959–2010, vyjma pěti let strávených v Kanadě (1968–73). Představuje velmi soustředěný výběr černobílých, ručně nazvětšovaných fotografií. Nejsou to jenom "nejlepší" fotografie, ale fotografie, jež sdělují něco velmi osobního o Ostravě, době, ve které vznikly, ale i o skrytém potenciálu média fotografie a jejím zaznamenávání světa a života. Výstava bude do 5. června a všechny čtenáře na ni zvu.“

Zde jen redakční poznámka: Moravská galerie v Brně, která letos slaví 50. výročí, připravila k výstavě Viktora Koláře i zajímavé doprovodné programy. Jednak hudebně-dramatická improvizační setkání ve spolupráci s Josefem Zajíčkem z divadla Útulek, a pak také sobotní ateliéry aneb tvůrčí dílny Záznam okamžiku pro děti inspirované prohlídkou výstavy. Současně samozřejmě probíhají i další zajímavé výstavy – a toto vše může být lákavou pozvánkou k návštěvě.

Na závěr prosím, můžete naznačit svůj pohled na budoucí směřování fotografie? Zajímá vás kupříkladu také zobrazování s prostorovým efektem – 3D imaging?

„Médium fotografie se v současnosti inovuje takovou rychlostí, že většina z nás starších s těmito procesy nemůže "udržet krok". Digitalizace fotografie je demokratický proces ve fotografii (každý fotí a dělá fota pomocí PC!), ale fotografická tvorba je stále výlučná a namáhavá, a tomu nebude nikdy jinak. Pokud by to bylo jinak, vytratí se potenciál pro sebevyjadřování a zachycování jinak nepostižitelného... Osobně se nezajímám o zobrazování s prostorovým efektem 3D imaging – dávám přednost technikám a postupům raději tradičním, nicméně se těším, že někde uvidím znamenité práce zachycené touto technikou, a k tomu tvůrcům přeji hodně zdaru.“

Děkujeme za vaše vyjádření, ještě jednou gratulujeme k ocenění „Osobnost české fotografie 2010“, které vám bylo předáno, a přejeme zdar vaší další tvůrčí práci.



Pane Dufku, podíváte-li se nyní - s odstupem několika dní - na ocenění, které jste v Mánesu převzal, prosím, řekněte, co pro vás znamená.

„Jsem rád, že se mezi profesionálními fotografy našli příznivci uměleckohistorické práce.“

Takovéto a podobné události jsou příležitostí k bilancování. Měl jste již čas a klid na takové úvahy?

„Již mnoho let jsem neustále pozadu s termínovanou prací, takže nemám čas ohlížet se zpět. Mám obavy z toho, jak málo ze svých plánů jsem schopen realizovat. Můj základní postoj je konstantní, zacházím s fotografií jako historik umění.“

Pracujete jako kurátor fotografické sbírky Moravské galerie v Brně, která letos slaví 50. výročí od svého založení. Vím, že v blízké době se budou konat dvě zajímavé fotografické výstavy: jedna představí fotografa Josefa Kunzfelda a druhá Divadelní svět Bohdana Holomíčka. Můžete tyto výstavy našim čtenářům představit? „Pozvat je na ně?“

„Kunzfeldovu výstavu připravuje kolegyně Mgr. Petra Trnková, PhD. Bude to autorova první velká výstava, sestavená z originálních fotografií Brna a také z fotografií vzniklých ve spolupráci s Moravským průmyslovým muzeem, které je dnes částí Moravské galerie v Brně. Fotografie jsou z 19. století a ze začátku 20. století. Výstavu divadelních fotografií Bohdana Holomíčka připravuje bývalá asistentka fotosbírky Mgr. Pavlína Vogelová. Udělat výběr z obrovského množství Holomíčkových fotografií je samozřejmě velmi obtížné.“

A můžete naznačit, jaké další fotografické výstavy a s nimi spojené akce připravujete?

„V listopadu bude otevřena výstava V plném spektru. Fotografie 1900–1950 ze sbírky Moravské galerie v Brně, která je prvním výstavním podnikem v sérii tří prezentací fotosbírky při příležitosti 50. výročí jejího založení. Současně vydá nakladatelství Kant ve spolupráci s naší galerií obsáhlou publikaci věnovanou celé fotosbírce, tedy fotografii v plném časovém rozpětí. Na příští rok připravuji soubornou výstavu Jaromíra Funkeho s obsáhlou monografií rovněž ve spolupráci s nakladatelstvím Kant. Podílím se také na výstavě Erwina Rauppa, která bude zahájena v září v Etnografickém muzeu Moravského zemského muzea. Nádherná kniha s podtitulem Moravská Hellas 1904 (nakladatelství Studio JB) předstihla výstavu a obsahuje mimo jiné soupis všech známých prací zapomenutého fotografa (tzv. katalog raisonné). Nestačí tvrdit, že fotografie může být umění, je třeba s ní i podle toho zacházet.“

A na závěr prosím – můžete naznačit svůj pohled na budoucí směřování fotografie? Zajímá vás kupříkladu také zobrazování s prostorovým efektem (3D imaging)?

„Uvědomuji si, že fotografie vždycky do určité míry závisí na technických inovacích a rád se nechávám překvapit.“

Děkujeme za vaše vyjádření, ještě jednou gratulujeme k ocenění „Osobnost české fotografie 2010 – za dlouhodobý přínos fotografii“, které vám bylo předáno, a přejeme vám mnoho úspěchů ve vaší další práci.



Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: