Ve svých externích blescích nejčastěji používáte NiMH akumulátory - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ankety

Ve svých externích blescích nejčastěji používáte NiMH akumulátory

anketa03_04_12_100px

3. května 2012, 00.00 | Jak ukázala naše anketa, jako zdroj energie pro své externí zábleskové jednotky dáváte přednost opakovaně použitelným, tedy dobíjecím tužkovým napájecím článkům NiMH. Taková byla volba poloviny respondentů. Přitom 30 % upřednostňuje NiMH akumulátory „nového typu“, tedy ty, které mají minimalizovaný samovybíjecí proces, zatímco 20 % respondentů při výběru hledí hlavně na maximální kapacitu.

Především děkujeme všem, kdo se naší ankety zúčastnili. Celkový počet hlasujících byl 593. Anketa se zaměřila na běžnou záležitost a také byla formulovaná zcela jednoduše: „Pro externí blesky na fotoaparátu preferuji:“. Plná polovina z vás vybrala volbu NiMH akumulátory, přičemž s 30% podílem na celkovém počtu hlasů zvítězila odpověď „Akumulátory NiMH pouze nového typu“ a na druhém místě s 20 % všech hlasů skončila odpověď „Jakékoli NiMH akumulátory s maximální kapacitou“. Jen o jedno procento méně, 19 % hlasů, získalo řešení „Velké externí zdroje energie“. A jediné procento rozdílu je také u primárních napájecích článků: 15 % vašich hlasů získaly lehké lithiové články a 14 % alkalické.



K výběru tématu ankety přispěl fakt, že akumulátory, napájecí články a baterie různých typů, velikostí a kapacit a s různými hodnotami napětí a proudu potřebujeme denně a používáme je často už zcela „automaticky“, aniž bychom na ně mysleli, nebo o nich dokonce hlouběji uvažovali. Ale čas od času je dobré zabývat se i touto tématikou. Pádným důvodem je skutečnost, že i v této oblasti dochází k technickému vývoji a na trh přicházejí nové produkty.

Neřešili jsme konkrétní typ, pouze základní druh. Faktem je, že i když jsou některé kompaktní externí blesky uzpůsobeny pro napájení pomocí mikrotužek (Micro, AAA), ba i tak, aby čerpaly energii z napájecího zdroje samotného fotoaparátu, ke kterému jsou připojeny, jaksi přirozeně jsme uvažovali o tužkových napájecích článcích či akumulátorech (Mignon, AA, LR6, R6, UM4). „Výjimkou potvrzující pravidlo“ jsou přirozeně „velké externí zdroje energie“ jakožto speciální vybavení pro ty, kteří mají v tomto ohledu opravdu vysoké nároky.

Do naší ankety jsme opět mohli vybrat jen pět možností a ty velmi stručně vymezit. Tím samozřejmě došlo k určitému zjednodušení. Vybrali jsme ale v současné době nejčastěji používané typy. Zastoupení tudíž nemají zinkouhlíkové/zinkochloridové primární napájecí články, které v současné době předčí alkalické. Zařadili jsme ale lithiové články, které, i když nejsou ideální pro okamžité vysoké proudové odběry, k nimž právě u fotografických blesků dochází, jsou poměrně oblíbené díky o poznání nižší hmotnosti ve srovnání s články alkalickými i s NiMH akumulátory.

A v případě nikl-metalhydridových akumulátorů (NiMH) jsme zohlednili rozšiřující se nabídku inovovaných typů, jejichž největší výhodou je dlouhodobá skladovatelnost v nabitém stavu s minimalizovaným samovolným vybíjením. Konkrétně se jedná o akumulátory Sanyo Eneloop, respektive Eneloop XX s kapacitou zvýšenou na 2500 mAh, Panasonic Infinium, Varta Power Accu Ready 2 Use a nové Energizer řady Extreme a Precision. A jako druhou volbu jsme uvedli NiMH akumulátory s ještě vyšší kapacitou, neboť jsme předpokládali, že ta je v řadě případů důležitější než minimální samovybíjení, z jehož výhodnosti navíc při častém používání daného zařízení uživatel nemá užitek. Tuto jinak velmi zajímavou výhodu využije u sady akumulátorů, které má jako záložní, anebo pokud je potřebuje „jednou za čas“.

Závěrem ještě uveďme, že nejen v případě této ankety, ale celkově se na webu Fotografování.cz snažíme vyhýbat zlidovělému výrazu „baterie“ (či dokonce „baterky“). Toto „hovorové označení“ pro tužkové napájecí články není přesné. Baterie vznikne až po sestavení z jednotlivých článků, například dvou či čtyř tužkových. Uznáváme však, že v hovorové mluvě je běžné a neděláme z toho žádnou vědu. Důležitější je řešit otázku, kdy je vhodné použít články primární, tedy takové, které lze použít jen jednou, které se vybijí a nelze je znovu nabít, a kdy články, které lze po vybití znovu nabíjet, a to opakovaně, po stovky cyklů vybití/nabití. V naší anketě jsme se drželi označení „akumulátory“, neboť „nabíjecí baterie“, respektive „nabíjecí bateriové bloky“, a to převážně lithiové, jsou používány pro napájení fotoaparátů, nikoli externích blesků, o něž v anketě šlo.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Ankety  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: