Co nového (ne)chystá Fujifilm? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Odkazy

Co nového (ne)chystá Fujifilm?

8. dubna 2010, 06.00 | Společnost Fujifilm poměrně již dlouho nepředstavila jiný fotoaparát, než kompakt (pomineme-li trochu extravagantní 3D fotoaparát Fujifilm Real 3D W1), což je škoda. Přitom se jedná o výrobce, který dokázal v minulosti představit fotoaparáty s revolučními snímači (Super CCD a EXR senzory), jež dovolovaly pořizovat snímky s velkým dynamickým rozsahem. Nedávno se ovšem na internetu objevily některé neoficiální informace (neboli fámy), které mohou být vodítkem pro úvahy, co nového asi Fujifilm v blízké době (ne)chystá. Více viz náš článek.

Společnost Fujifilm poměrně již dlouho nepředstavila jiný typ fotoaparátu než kompakt (pomineme-li trochu extravagantní 3D fotoaparát Fujifilm Real 3D W1), což je škoda.

Přitom se jedná o výrobce, jenž dokázal v minulosti představit revoluční snímače (Super CCD a EXR senzory), díky kterým bylo možné na jedno otevření závěrky fotoaparátu pořizovat snímky s výrazně větším dynamickým rozsahem, než tomu bývá zvykem v kategorii standardních digitálních aparátů. Kupříkladu zrcadlovka Fuji S5 Pro i na dále patří mezi fotoaparáty, které díky svému senzoru disponují excelentním dynamickým rozsahem (viz srovnávací žebříček fotoaparátů sestavený na stránkách DXOmark.com). Na druhou stranu je vyšší dynamický rozsah u Super CCD snímačů vykoupen na dnešní dobu již nízkým rozlišením 6 Mpix (nativně; 12 Mpix interpolovaně; např. u DSLR Fuji S5 Pro). Nová generace Super CCD EXR senzorů tento nedostatek alespoň částečně řeší pomocí dispozice snímat ve vybraném režimu na plnohodnotné rozlišení 12 Mpix (ovšem bez výhody zvýšeného dynamického rozsahu; v režimu EXR pro DR se pracuje pouze s polovičním rozlišením).

DSLR Fuji S5 Pro (tento fotoaparát byl představen již v roce 2006; v současné době se již nevyrábí)

V poslední době se však zdá, že buď na Fujifilm dopadly důsledky hospodářské krize, nebo zde chybí patřičná vůle na trhu patřičně marketingově „prodat“ nesporné benefity svých inovativních snímačů.

Jak jinak si lze vysvětlit fakt, že od představení poslední Fujifilm digitální zrcadlovky Finepix S5 Pro již uplynuly dlouhé 4 roky (DSLR Fuji S5 Pro byla představena již v roce 2006 na veletrhu Photokina) a stávající fotoaparáty s revolučními EXR senzory nejsou nijak zvlášť propagovány.

DSLR Fuji S3 Pro (předchůdce DSLR S5 Pro; tento fotoaparát byl představen v roce 2004)

Čtyři roky jsou na trhu s DSLR fotoaparáty nesporně dlouhá doba (například v oblasti vývoje technologií redukující vznik šumu či standardech v parametrech rozlišení senzorů), pokud se podíváme na ostatní výrobce, které své „vlajkové lodě“ obměňují v podstatně rychlejší periodě. Tomu, že se vývoj Fujifilm zrcadlovky trochu „vleče“, nasvědčuje také fakt, že časová prodleva mezi uvedením DSLR Fuji S5 Pro a její předchůdkyní S3 Pro, činila pouze 2 roky (zrcadlovka S3 Pro byla představena na PMA v roce 2004).

V poslední době tak Fujifilm aplikoval své inovativní senzory (typu EXR) pouze do oblasti kompaktních fotoaparátů (například aparáty Finepix F200 EXR, F70EXR a F80EXR, S200EXR a Z700EXR), což sice může potěšit nemálo amatérských fotografů, preferující kompakt před fotoaparáty s větším rozměrem snímače (DSLR či hybridní nezrcadlovky), avšak potřeby náročnějších fotografů (tj. například profesionální fotografů) zůstávají i nadále nevyslyšeny.

Ilustrační obrázek k technologii EXR snímače (další info o EXR senzorech naleznete ZDE)

Určité naděje stoupenců Fujifilmu vzbudily před časem (například v září 2009) některé fámy, jež se začínaly šířit po internetu a podle který pracuje daný výrobce na vývoji Micro Four Thirds nezrcadlovky, která by byla vybavená EXR snímačem.

Tyto neoficiální spekulace šly natolik daleko, že do oběhu se dostala jak fotografie prototypu domnělého fotoaparátu, tak i jeho pracovní označení Micro-S10EXR, pod kterým byl údajně vyvíjen. Nicméně ani po uplynutí více než půl roku od vzniku uvedených spekulací se situace nezměnila a Fujifilm dosud žádný Micro Four Thirds fotoaparát nepředstavil.

Údajný snímek prototypu fotoaparátu S10 , který prý Fujifilm vyvíjel pro kategorii Micro Four Thirds aparátů

Nyní to ovšem vypadá, že Fujifilm rezignoval na vývoj Micro Four Thirds aparátů úplně, protože do světa před několika dny unikly neoficiální informace, které osvětlují některé údajné záměry Fujifilmu, jež tento výrobce zaujímá směrem do blízké budoucnosti.

Údajný snímek prototypu fotoaparátu S10 , který prý Fujifilm vyvíjel pro kategorii Micro Four Thirds aparátů

Podle těchto informací to vypadá, že by Fujifilm namísto Micro Four Thirds aparátu mohl v dohledné době představit kýženého nástupce dnes již technicky zastaralé zrcadlovky Fuji S5 Pro.

Chystaná DSLR, o jejíž označení zatím fámy mlčí, by měla obsahovat EXR snímač s rozlišením 12 Mpix („Super CCD EXR Pro“). Bohužel ti, kteří si od nové Fuji zrcadlovky slibovali fullframe senzor, budou zřejmě zklamáni, protože podle neoficiálních informací se bude jednat pouze o EXR snímač o formátu APS-C (mělo by se jednat tedy o stejně veliký senzor, jakým je vybaven stávající typ DSLR Fuji S5 Pro).

Další informace, které uvedené fámy předkládají, již ovšem znějí poněkud lépe. Nový fotoaparát by měl disponovat duální stabilizací obrazu (tzn. mechanicky stabilizovaný senzor fotoaparátu, který bude doplněn elektronickou „stabilizací“ pomocí navyšování citlivosti ISO).

Uživatelé této DSLR by takto mohli požívat veškerých benefitů (podobně jako Sony či Olympus DSLR), jež přináší mechanická stabilizace obrazů, i při fotografování s objektivy, které nejsou opticky stabilizované. EXR snímač fotoaparátu by měl nabízet 1000% dynamický rozsah, což je výrazně více, než tomu bylo v případě DSLR Fuji S5 Pro, jež dovolovala nastavit dynamický rozsah na maximální hodnotu 400 % (Fujifilm kompakty F70 a F80 EXR ale již dovolují rovněž vyšší dynamický rozsah – až 800 %).

Když už jsme zmínili problematiku používaných objektivů, tak musíme rovněž uvést další informaci, kterou fámy o novém Fujifilm aparátu nabízejí. Podle neoficiálních informací by měla nová DSLR disponovat buď „F-mount“ bajonetem pro Nikon objektivy či bajonetem pro připevnění objektivů značky Leica („M-mount“).

Ovšem není zřejmé, zda Fujifilm bude vyvíjet vlastní tělo fotoaparátu (podobně jako tomu bylo u DSLR DSLR Fuji S3 Pro – recenze), či svoji technologii opět včlení do těla některé Nikon DSLR (například fotoaparát Fuji S5 Pro je vybaven stejným tělem jako DSLR Nikon D200).

V oblasti nastavitelných hodnot citlivosti ISO, které by měly být u nového fotoaparátu k dispozici, panují určité dohady. Podle neoficiálních informací by EXR senzor měl dovolovat jít s hodnotou ISO až na hodnotu „12,8000“, ale zdravý selský rozum velí, že se jedná o pouhopouhý překlep, neboť se bude pravděpodobně jednat o hodnotu ISO 12 800 (Fujifilm tuto hodnotu citlivosti ISO dovoluje nastavovat již u kompaktu F80EXR, vybaveným taktéž EXR snímačem).

Snůšku nejnovějších internetových „klepů“ ohledně nástupce DSLR Fuji S5 Pro uzavírá informace o tom, že by měl chystaný přístroj dovolovat nahrávání videa s rozlišením FullHD (1 980 x 1 080 pixelů). V této souvislosti rovněž proběhla zmínka o tom, že nový fotoaparát by neměl postrádat HDMI konektor.

Produktové foto kompaktního fotoaparátu Finepix F200EXR, jenž by měl být v blízké budoucnosti nahrazen novým modelem F300EXR

Dodejme, že uvedené zdroje neoficiálních zvěstí rovněž předpovídají příchod nového modelu kompaktu F300 EXR, který v nabídce Fujifilm kompaktů nahradí stávající typ kapesního aparátu F200 EXR, jehož výroba by se prý měla zastavit v květnu 2010.

Kompaktní fotoaparát F300EXR by měl nově nabízet více širokoúhlé počáteční ohnisko Fujinon objektivu (24 mm vs. 28 mm u modelu F200EXR). Další změnou k lepšímu by měla být velikost EXR snímače, jež by měla být u chystaného kompaktu o něco větší (1/ 1,4 versus 1/ 1,6 palce u modelu F200 EXR).

Zmiňovaná fáma dále fotoaparátu F300 EXR přisuzuje FullHD video s rozlišením 1 980 x 1 080 pixelů, možnost nastavit hodnotu dynamického rozsahu až na 1000 %, novou funkci na odstranění pohybujících se předmětů na scéně („Motion remover“), tenčí tělo aparátu a vyspělejší rozhraní EXR automatiky.

Závěr:
Nakolik jsou uvedené spekulace o záměrech Fujifilmu pravdivé či nikoliv, nemůžeme z naší pozice posoudit. Proto bude lepší, pokud si od těchto zvěstí budeme udržovat určitý odstup (zvlášť pokud chybějí produktové fotografie prototypu), který je určitě třeba obecně zastávat u informací neoficiálního charakteru.

Uvidíme, zda s něčím Fujifilm v blízké budoucnosti vyrukuje (například u příležitosti letošního ročníků Photokiny), či zmiňované fámy vyplynou opět naprázdno, jako tomu bylo například v případě avizovaného vývoje Fujifilm Micro Four Thirds aparátu.

Nicméně se asi většina z nás shodne na tom, že Fujifilm již podezřele dlouho přešlapuje v oblasti DSLR aparátů na jednom místě, což právem vyvolává různé dohady o tom, jaké priority nyní vývojové oddělení Fuji zastává.

Zda se vydat výhradně cestou produkce fotoaparátů pro masové (například produkce kompaktních aparátů) a zábavní účely (např. 3D fotoaparát), nebo se pokusit opět vplout do vod (polo)profesionálních fotografických přístrojů, jak tomu bylo například v případě DSLR Fuji S5 Pro.

Nechme se tedy překvapit, na jakou stranu se jazýček rozhodovacích vah u Fujifilmu nakonec vychýlí.

Zdroje:

Photorumors.com
43rumors.com
Ubergizmo.com
Fredmutter.de
1001noisycameras
Fujifinepixreview.blogspot.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Ostatní  » Odkazy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: