Krátce o fotografovaní makra v protisvětle - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Odkazy

Krátce o fotografovaní makra v protisvětle

7. září 2010, 00.00 | V našem článku si povíme několik rad o fotografování makra v protisvětle, pomocí kterého lze pořídit zajímavé snímky.

Když se řekne protisvětlo, tak většině začínajících fotografů „naskáče husí kůže“, protože si vzpomenou na mnohé „zaručené“ rady, podle kterých je fotografování v protisvětle hloupost. Ano, přítomnost světelného zdroje, jehož paprsky dopadají přímo do tělesa nepříliš kvalitního objektivu, má obvykle tragické důsledky v podobě pořízení nepoužitelné fotografie (např. výskyt nehezkých odlesků, nezdařená expozice, ztráta kontrastu a výskyt světelného závoje apod.). Ale to samo o sobě není důvodem se fotografování v protisvětle úplně vyhýbat, neboť s jeho pomocí lze fotografii obohatit o zajímavou světelnou atmosféru. Naopak při respektování několika rad a při použití kvalitnějšího objektivu lze protisvětlo efektivně používat jako nástroje například v makrofotografii. Pojďme si tedy říci několik tipů, které mohou začínajícím fotografům pomoci při fotografování makrofotografie v protisvětle.

Tvůrčí záměr
Uvědomte si ještě před samotným fotografováním, k čemu vlastně chcete protisvětlo použít. V našem případě jsme chtěli, aby protisvětlo zezadu nasvítilo hlavní objekt na fotografii. Díky tomu se například okvětní lístky květiny jako rozzáří a viditelně na nich vynikne struktura jejich povrchu. Další tvůrčí záměr, který můžete využít při fotografování v protisvětle je pořizování siluet obrysově zajímavých objektů. Díky dopadajícímu protisvětlu se totiž skvěle zdůrazní obrysové siluety snímaného objektu (vzniká dojem jakési „aury“ na okrajích fotografovaného předmětu).

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Expozice
Pro účel využívání protisvětla při vytváření vašeho snímku je třeba rozvážně pracovat s měřením expozice. Doporučujeme si na fotoaparátu zvolit bodové měření expozice, (případně středové namísto celoplošného měření), pomocí kterého si změříme primární objekt (máme tím na mysli průhledný objekt zezadu prosvícený protisvětlem) v záběru a exponujeme díky tomu tzv. „na světlo“. Samozřejmě bedlivě sledujeme histogram na displeji fotoaparátu a dle tomu přizpůsobujeme expozici (doporučujeme používat manuální expoziční režim). Pokud snímáte s důrazem na zachycení pouhé siluety hlavního objektu, tak si bodovým měřením expozice změřte osvětlenou část scény, abyste mohli docílit kýženého efektu (nazapoměňte si naměřené hodnoty expozice aretovat buď pomocí držení spouště, či použitím příslušného tlačítka na DSLR, abyste pak mohli v klidu provést finální prokomponování scény). Pro lepší korekci případných přepalů vám doporučujeme snímat do RAW formátu (pokud to váš fotoaparát umožňuje). Pokud nepotřebujete nutně pracovat s malou hloubkou ostrosti, tak je vhodné objektiv fotoaparátu více zaclonit použitím většího clonového čísla (to platí v případě, kdy se zejména potýkáte s přepaly na snímku a váš fotoaparát nedovoluje použít dostatečně krátký expoziční čas; případně můžete použít ND filtr). Nezapomeňte si uvědomit, že fotografování v protisvětle je ideální provozovat ráno nebo večer, kdy je slunce v ideální poloze nad obzorem.

Vnitřek květu rostliny září barvami díky protisvětlu, jež na něj z druhé strany dopadá.; Ilustrační Foto: Daniel Poláček

Vyvarujte se přímému kontaktu s protisvětlem
Při komponování záběru v protisvětle se snažte zakrýt zdroj protisvětla hlavním objektem či jinými objekty na scéně (například stromy, větvemi, listy apod.), aby se váš objektiv nedostal do přímého kontaktu s protisvětlem (riziko vzniku nežádoucích reflexí uvnitř objektivu, pokles kontrastu). Snažte se co nejvíce přiblížit fotografovanému objektu a dejte si pozor, aby za objektem se nevyskytovalo nějaké rušící pozadí, případně se snažte zredukovat rušící pozadí užitím separačního efektu plynoucí z malé hloubky ostrosti. Rovněž vám radíme fotografovat se sluneční clonou připevněnou na objektivu. V nouzi si můžete potřebného zastínění objektivu dosáhnout například dlaní ruky, deštníkem či nějakým časopisem (dejte si ovšem pozor, abyste neměli část clonícího předmětu v záběru objektivu v záběru).

Snažte se při fotografování v protisvětle se vyvarovat přímé přítomnosti světelného zdroje v záběru objektivu například tím, že … ; Ilustrační foto: Daniel Poláček

… že mezi objektiv a zdroj světla zakomponujete hlavní objekt, jenž vrhne potřebný stín na objektiv.; Ilustrační foto: Daniel Poláček

Použití blesku či odrazné plochy
Pokud je váš hlavní objekt na snímku při fotografování v protisvětle výrazně podexponovaný (tj. že se na něm ztrácejí pro vás zajímavé detaily), tak může být záhodné využít další zdroj osvětlení, kterým si přisvětlíte hlavní objekt v záběru. Dobrou pomůckou může být v tomto případě použití odrazné desky (může postačit i list bílého papíru), vestavěného blesku fotoaparátu či externího zábleskového zařízení. Při přisvětlování hlavního objektu si ovšem dejte pozor, abyste na snímku zachovali příslušnou dramatičnost, která právě plyne z fotografování v protisvětle (k tomuto účelu patřičně přizpůsobte výkon blesku, aby jeho svit na snímku nepůsobil dominantně a nepřirozeně).

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Závěr:
I když jsme uvedenou problematiku v našem článku jen velmi stručně „naťukli“, tak přesto věříme, že uvedené tipy mohou pomoci začínajícím fotografům pořizovat v protisvětle zajímavé snímky například v oblasti makrofotografie. Přejeme vám příjemnou fotografickou zábavu a nezapomeňte se inspirovat kliknutím na níže uvedené odkazy, kde můžete najít spoustu ukázkových fotografií, plus zde najdete další informace na dané téma.

Další zajímavé zdroje:
Flickr.com
Canstockphoto.com
Myrmecos.wordpress.com
Eastmon.com.au

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Praxe  » Základní postupy  

 » Ostatní  » Odkazy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: