Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
PMA
Fotomobily na PMA 2005 - rychlík, který má zpoždění
Trendy digi fotomobily
23. února 2005, 00.00 | Představa toho, že by se masivně začalo fotografovat mobilními telefony, děsí nejen výrobce levných digitálních fotoaparátů, ale celý fotoprůmysl. Jaký je aktuální stav v této oblasti a nakolik se reálně vize mobilní digitální fotografie blíží?
Již více jak dva roky řada analytiků prorokuje masivní nástup užívání mobilních telefonů s vestavěnými digitálními fotoaparáty, jejichž používání má změnit dosavadní tvář fotografie. Někteří dokonce tvrdí, že fotomobily mohou způsobit ještě radikálnější změnu vnímání fotografie veřejností než jakou způsobil samotný nástup digitálního záznamu. Jinými slovy prorokové prorokují společnost vyměňující si fotografie prostřednictvím mobilů, společnost bez tištěných snímků, společnost, ve které je každý fotografem. Jediní, kdo v tomto okamžiku má z takové extrémní vize radost, jsou výrobci mobilních telefonů, pro které je digitální fotografie jedním z lákadel, na která se snaží navnadit nové kupce. Tím však obecné nadšení končí. Zbytek světa totiž v tomto okamžiku na něco takového není zdaleka připraven.
Fotomobily vs. low-end fotoaparáty
Asi nejkonkrétnější je dopad existence fotomobilů na prodeje nejlevnější modelů digitálních fotoaparátů. Na PMA je k vidění několik desítek mobilů s 1 MPix fotoaparáty a několik modelů se 2 Mpixelovým snímačem. Vyšší rozlišení při stávajících přenosových technologiích příliš smysl nemá. Naopak digitální fotoaparát s rozlišením pod 3 MPix a bez základních funkcí jako je autofokus jsme nenašli na ploše jediný. To znamená, že výrobci fotoaparátů si uvědomili, že pokud chtějí konkurovat fotomobilům, musejí nabízet viditelně vyšší kvalitu záznamu. Ta je dnes u digitálních fotoaparátů radikálně vyšší nejen díky většímu počtu bodů, ale zejména díky radikálně kvalitnější optice a algoritmům zpracování obrazu. Právě absence dostatečně miniaturní a zároveň kvalitní optiky mobilní telefony z fotografického hlediska brzdí asi nejvíce.
Nicméně rozhodně fotomobily jako takové nejsou jediným faktorem, který způsobuje změnu pohledu na levné digitální fotoaparáty. Jak jsme psali již včera, během roku 2006 začne radikálně ubývat nových uživatelů, kteří by si kupovali první digitální fotoaparát a tudíž bude ubývat potenciálních kupců low-endů. Již nyní je patrné, že místo tří skupin digitálních kompaktů (levné, cenově efektivní, high-end) se formují dvě nové. První tvoří fotoaparáty s maximálně jednoduchým ovládáním (easy), které však přes svou jednoduchost nabízejí velmi dobrou kvalitu záznamu a rozlišení 3 - 6 MPix. Druhou tvoří modely určené pro kreativní fotografickou práci (creative), které nestaví ani tak na vyšší kvalitě záznamu jako na manuálních funkcích, doplňkových funkcích, vyšší rychlosti a bohatší nabídce příslušenství. A reálnou náhradou nejlevnější skupiny fotoaparátů jsou již dnes právě fotomobily, kterým se dostává díky obecné popularitě mobilního telefonování obrovské podpory a často i cenového dumpingu.
Fotomobily vs. zpracovatelé
Jestli se dnes někdo opravdu svědomitě připravuje na masový nástup používání fotomobilů, tak jsou to rozhodně zpracovatelé fotografií. Přestože se dnes tiskne (jakkoli) jen absolutní minimum fotografií z mobilních telefonů, jak výrobci tak provozovatelé minilabů a samoobslužných kiosků se snaží nabídnout uživatelům mobilních telefonů maximální komfort. Samoobslužné terminály a kiosky již dnes zcela standardně podporují přenos dat prostřednictvím Infra či Bluetooth spojení a hodně se diskutuje o podpoře přenosů prostřednictvím GPRS, EDGE, CDMA atd.
Technicky vzato tedy existuje způsob jak fotografie z mobilu poměrně snadno vytisknout. Co však zcela fatálně chybí, jsou cenové modely a služby, které by se daly u dnešních mobilů efektivně využívat. Nikdo nedokáže odhadnout kvalitativní očekávání zákazníků.
Je nesporné, že již z 1 MPix fotomobilů je možné NĚKTERÉ fotografie zpracovávat na menší foto formáty v kvalitě, která dokáže potenciálního masového uživatele uspokojit, i když nebude srovnatelná s výstupem z digitálního fotoaparátu. Otázkou však je, jestli tato služba bude dostatečně jednoduchá, rychlá a zajímavá pro spotřebitele. Tyto otázky byly zde na DIMA konferenci hodně diskutovány, protože fotoprůmysl se snaží chytit každé příležitosti jak zvýšit objem zpracovávaných papírových fotografií (globálně jich ubývá).
Fotomobily vs. operátoři
Je velice zajímavé sledovat to, jak rozpačitě se staví k fotomobilům mobilní operátoři. Těm se na jednu stranu líbí, že se prodávají nové a nové telefony. Řada zejména evropských operátorů se snaží masivně podporovat MMS zprávy, ale ekonomické výsledky služeb založených na MMS technologii nejsou zatím příliš povzbudivé. Navíc je zatím nezodpověditelnou otázkou, zda s rostoucí kvalitou záznamu dojde k radikálnímu růstu počtu tištěných fotografií, takže většina operátorů přešlapuje na místě. Pouze Spring přišel na PMA s jasnou vizí podpory zpracování fotografií z fotomodelů.
A je zde ještě jeden poměrně zásadní faktor, který brzdí rozvoj mobilního fotografování. Existují sice technologie pro poměrně přijatelně rychlý přenos dat v mobilních sítích, ale jsou zpoplatňovány takovým způsobem, jaký je pro uživatele nepřijatelný. Cenově dostupnější pomalé přenosy jsou zase zcela nevhodné pro práci s desítkami megabajtů fotografií.
Rychlík, který má zpoždění
Pokud tedy shrneme trendy, které byly na PMA a DIMA 2005 prezentovány, tak dostaneme zvláštní obrázek. V podstatě nikdo nepochybuje o tom, že fotoaparát se může stát velmi rychle zcela samozřejmou součástí mobilních telefonů. Koneckonců na trhu jsou stovky mobilů s fotoaparáty a nejnovější modely nabízejí již radikálně lepší kvalitu záznamu. Zpracovatelský průmysl se horečně připravuje na milióny fotografií z mobilních telefonů, které by mohl zpracovat do papírové podoby, ale reálně se zatím nic takového nekoná.
Jednou z příčin jsou stále poměrně velké technické problémy fotomobilů (mizerná optika bez zoomu, miniaturní CMOS snímače s malou citlivostí, omezená expoziční logika, problémy s dostatkem paměti a přenosem snímků, spotřeba energie). Druhou a viditelně zásadnější překážkou je však nepřipravenost uživatelů. Běžní uživatelé zatím necítí potřebu houfně fotografovat mobily, které jim nenabízejí dostatečnou kvalitu záznamu ani uživatelský komfort. Kdo chce fotografovat seriózně, používá fotoaparát. Kdo chce fotografovat jen výjimečně, ten příliš mnoho snímků neudělá.
Dokud se tedy nepodaří vyřešit technické limity dané miniaturními rozměry mobilních telefonů a dokud se nepodaří připravit dostatečně atraktivní podmínky pro zpracování snímků s nižší kvalitou, žádná revoluce se konat nebude. Čím dál více uživatelů bude mít ve svém mobilním telefonu fotoaparát, který bude drtivou většinu času zahálet. Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by se měl v Evropě či USA opakovat fenomenální nástup mobilních multimédií z Japonska.
Bližší informace o novinkách představených na veletrhu PMA 2005 a prvních praktických zkušenostech s nimi najdete na http://pma.idif.cz.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- PMA 2005 klepe na dveře
- PMA 2005 - Floridský ráj fotografie
- Fotomobily na PMA 2005 - rychlík, který má zpoždění
- DSLR story 2005 - PMA příliš karty neodhalilo
- Na kus řeči v SanDisku o flash pamětech
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014