Chcete poznat fotografa, který vystavuje své fotografie na netradičních místech? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Svět skrz objektiv

Chcete poznat fotografa, který vystavuje své fotografie na netradičních místech?

5. listopadu 2010, 00.00 | Poslední dobou na sebe upozornil francouzský umělec, který své pravé jméno skrývá pod pseudonymem JR. Tento fotograf svá díla vystavuje v nápaditém aranžmá v sociálně problematických oblastech světa. Autor dokonce s jedním ze svých snímků zabodoval i v letošním ročníku fotografické soutěže World Press Photo.

Bývá zvykem, že většina fotografů sklidí oslavné vavříny díky kvalitnímu obsahu svých fotografií. Nicméně jsou zde i výjimky. Například francouzský fotograf „JR se proslavil hlavně konceptem, v jehož rámci své fotografie vytvářel a následně vystavil na veřejnosti. V rámci fotografických projektů „28 millimetres“, „Face2Face“ a Women are Heroes totiž „JR“ začal portrétovat lidi vyskytující se na okraji společnosti či osoby, které žijí v konfliktních oblastech (například přistěhovalci, obyvatelé chudinských čtvrtí, diskriminované ženy, obyvatelé Izraele, Palestinské autonomie apod.).

Foto „JR“ via Tedprize.org

Fotograf při své práci používal objektiv s ohniskovou vzdáleností 28 mm, jenž vinou širokoúhlé perspektivy expresivně zobrazil tváře fotografovaných lidí. Portrétovaní lidé, kteří fotografovi dali souhlas k vylepení snímků na veřejném prostranství, se tak mohli vidět v nadživotní velikosti v místech, kde žijí. Ačkoliv může celá akce vypadat jako pouhá zábava (většina zachycených osob se na fotografiích usmívá), ve skutečnosti tito lidé veřejným vystavením svých tváří mohli riskovat střet s místními autoritami (například s policií či šéfy zločineckých gangů). Samotný fakt, že se lidé i přes tato rizika nechali vyfotografovat, přijímá autor celého konceptu za projev hrdinství.

Foto „JR“ via Tedprize.org

Díky rostoucí podpoře a spolupráci mnoha lidí z celého světa začal fotograf „JR“ svá díla vylepovat v často ohromujících velikostech na nejrůznějších místech (například na Blízkém východě, v Africe či v Brazílii). Jako „galerie“ tak umělci posloužily například celé domy v chudinských slumech či střechy vlaků.

Foto „JR“ via Tedprize.org

Právě ohromnost a originálnost celého uměleckého konceptu umožnily získat jmenovanému fotografovi celosvětovou popularitu. Nedávno „JR“ také obdržel prestižní cenu TED 2011, udělovanou každoročně lidem, kteří dokázali vymyslet nějaký nápaditý koncept s přesahem do sociální problematiky. Vy se s dílem umělce, skrývajícího se pod přezdívkou „JR“, můžete seznámit přes níže odkazované video či webovou stránku, jež obsahuje galerii s jeho fotografiemi.

Video via Tedprize.org

Zdroj: Tedprize.org

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: