Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Svět skrz objektiv
Fotíte do RAWu, vylepšujete své snímky ve Photoshopu a pak s nimi soutěžíte? Dejte pozor, v některé fotosoutěži vás za to mohou diskvalifikovat!
23. dubna 2009, 00.00 | Zdá se vám to skandální a neuvěřitelné? Ne nejedná se o nějaký vyfabulovaný bulvární titulek, protože něco takového se opravdu událo. „Obětí“ se stal dánský profesionální fotožurnalista Klavs Bo Christensen, jehož snímky byly diskvalifikovány z dánské obdoby fotosoutěže „Czech press photo“. Soutěžní porotě se totiž nelíbilo, že některé Christensenovi snímky byly příliš vylepšeny ve Photoshopu. Více informací plus ukázky inkriminovaných snímků naleznete v našem článku.
Diskuze o relevantnosti používání Photoshopem upravených snímku ve vztahu s objektivní reprodukcí fotografované reality bývají tradičním a často nekonečným „kláním“ mezi zastánci striktního fotorealismu a příznivci softwarového vylepšování fotografií. Pokud jste někdy navštívili prestižní fotosoutěže typu „World press photo“ či „Czech press photo“, tak jste se mohli na vlastní oči přesvědčit, že některé vystavené fotografie mají někdy tak krásné a působivé barvy či kontrast, až to může evokovat myšlenku, že fotografem podaná scéna tak ve skutečnosti ani nemohla vypadat. Nicméně v i těchto případech jít o „kumšt“ emotivního fotografického umění, pokud k fotografii přistupujeme jako produktu cítění fotografa a ne jako doslovnému opisu reality.
Samozřejmě jsou aktivity, které zasluhují jednoznačné odsouzení. Tím můžeme mít na mysli například umělé přidávání motivů formou softwarové koláže do fotožurnalistických snímků či aranžování lidí a předmětů na fotografované scéně, s cílem zvýšit dramatičnost popisované situace (například kauza Photoshopem „přimalovaného“ kouře nad snímkem z bombardovaného Bejrútu a podobně; více viz ZDE).
Je ale na místě jednoznačně odsuzovat snímky, které byly pořízeny v RAW – digitálním negativu – a jenž mají díky vyvolání a úpravám ve Photoshopu vylepšený kontrast, sytější barvy, zkrátka jsou díky úpravám v bitmapovém editoru více „sexy“? Rezolutně zavrhnout tyto snímky by bylo kontroverzním rozhodnutím, protože Photoshop, jakožto nejuznávanější bitmapový editor, je dnes široce používán napříč fotografující veřejností právě kvůli možnostem, které nabízí pros vylepšování pořízených fotografií.
V nastíněném kontextu proto stojí jistě za pozornost zajímavá kauza, která se „rozhořela“ nedávno na plénu prestižní dánské fotografické soutěže. Tato soutěž je jakousi lokální obdobou světové soutěže „World press photo“, podobně jako je jí například česká soutěž „Czech press photo“. V této soutěži byly porotou diskvalifikovány tři snímky dánského profesionálního fotožurnalisty Klavs Bo Christensena za jejich údajně nepřípustné vylepšení ve Photoshopu.
Sérii fotografií pořídil Christensen na Haiti fotoaparátem Nikon D700, snímky ukládal do formátu RAW (respektive .NEF). Digitálních negativ vyvolal v zásuvném modulu Adobe Camera RAW, který patří k programu Adobe Photoshop. Jak je vidno z ukázek níže, na fotografiích byla upravena sytost barev, dynamický rozsah a celkový kontrast pro zvýšení působivosti, podle našeho názoru se nejedná o žádný skandální „digitální podvod“, protože takové úpravy provádí nemálo fotografů či fotoeditorů. Nicméně tyto snímky pro svou hyperrealistickou vizuální působivost vzbudily podezření u dánské soutěžní poroty a ta se rozhodla po Christensenovi vyžádat původní fotografie, v tomto případě soubory ve formátu RAW. Na tento úkon měla komise nárok, protože byla před několika lety přidána do soutěžních pravidel klauzule o tom, že fotograf je povinen na požádání poroty předložit originální neupravený snímek ve formátu RAW.
Z této série, po porovnání s původními RAW snímky, vzbudila trojice fotografií u komise pozdvižení pro svoji neobvyklou vizuální působivost a po delší diskuzi se je rozhodla ze soutěže vyřadit. Toto rozhodnutí porota zdůvodnila tím, že fotografie byly nepřiměřeně pozměněny v Photoshopu. Jeden z porotců Peter Dejong se přímo vyjádřil tak, že barvy na snímcích se jeví téměř tak, jako by je tam někdo nasprejoval.
Ovšem z našeho pohledu mají snímky pouze více nasycené barvy a dramatičtější kontrast, který se příliš nevymyká dnes již všeobecně rozšířené HDR technice (High Dynamic Range – fotografie se zvýšeným dynamickým rozsahem) na úpravu fotografií. Sám fotograf Christensen se vůči takovému rozhodnutí poroty silně ohradil v tom smyslu, že snímek ve formátu RAW je polotovar, který nemůže být brán za absolutní měřítko původní vyfotografované reality (závisí totiž na konkrétních softwarových nástrojích, který z něj teprve vyvolají fotografii), a tak není fér soudit dle porovnávání finálních snímků s jejich původními RAW digitálními negativy. Rozhořčený fotožurnalista se dokonce nechal slyšet, že od teď bude do soutěží posílat pouze černobílé fotografie.
Vznikl tak průlomový precedent, který v 35leté historii této fotografické soutěže, a nejenom v ní, nemá obdoby. Je to poprvé, kdy byly snímky diskvalifikovány v prestižní fotografické soutěži kvůli jejich úpravám v bitmapovém editoru. Bude zajímavé sledovat, zda se budou v budoucnu podobné kauzy opakovat, či se v tomto případě jednalo pouze o ojedinělou soutěžní diskvalifikaci. Názor na to, zda byl postup dánské poroty na místě nebo ne, si při pohledu na ukázky daných fotografií níže můžete udělat sami.
Zdroj: NPPA.org ; Pressefotografforbundet.dk
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014