Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Svět skrz objektiv
Fotografování z helikoptéry? Žádný problém s vrtulníkem Draganflyer X4 UAV
12. října 2009, 09.00 | Fotografování z ptačí perspektivy je jednou z možností, jak může fotograf originálním způsobem osvěžit své portfolio snímků. Jenže ne každý fotograf vlastní své letadlo či helikoptéru, aby tento tvůrčí záměr mohl uskutečnit. Rovněž fotografování během pronajatého letu nenabízí tolik tvůrčí svobody, kterou by fotograf vzhledem k nemalým finančním nákladům mohl očekávat. Jednou z relativně dostupnějších cest je využití např. létajícího modelu helikoptéry Draganflyer X4 UAV, určeného speciálně pro fotografování či nahrávání videa. Viz náš článek.
Fotografování z ptačí perspektivy je jednou z možností, jak může fotograf originálním způsobem osvěžit své portfolio snímků. Jenže ne každý fotograf vlastní své letadlo či helikoptéru, aby tento tvůrčí záměr mohl uskutečnit. Rovněž fotografování během pronajatého letu nenabízí tolik tvůrčí svobody, kterou by fotograf vzhledem k nemalým finančním nákladům mohl očekávat.
Jednou z dostupnějších cest k žánru „vzdušné“ fotografie, které se fotografům otevírají, je využití některého létajícího modelu helikoptéry, jenž jsou dnes na trhu spousty. Nicméně většina těchto dálkově ovládaných modelů vrtulníků není vybavena pro možnosti fotografování či pořizování videa. Zájemci o fotografování z ptačí perspektivy se tak musejí uchýlit k různým kutilským úpravám těchto létajících strojů. Dodejme, že pro účely fotografování je helikoptéra, díky své schopnosti se vznášet na místě, vhodnějším nástrojem než například létající modely letadel.
Ne každý fotograf je však obdařen technickým talentem a hlavně chutí strávit velké množství času nad výrobou vlastního systému na dálkově řízeném ovládání fotoaparátu (či videokamery) na tělo létajícího modelu. Naštěstí již dnes existují firmy, které se věnují produkci specializovaných řešení pro účely aeriální fotografie. Jedním z takových zařízení je dálkově řízený model vrtulníku Draganflyer X4 UAV, který nedávno představila společnost Draganfly.
Model helikoptéry Draganflyer X4 UAV je určen speciálně pro fotografování či nahrávání videa. Jedná se o kompaktní a snadno přenositelný stroj (vrtulník váží pouhých cca 680 g, přičemž jeho rozměry jsou 64,5 x 64,5 x 21 cm), jenž je vybaven počítačem řízeným systémem stabilizace (jeho součástí jsou 3 akcelerometry, 3 gyroskopová čidla a jeden barometrický senzor), který obsluhuje optimální chod 4 rotorů vrtulníku. Vrtulník se tedy dokáže vznášet bez nutnosti zásahu uživatele, což je dobře, neboť udržet standardní model helikoptéry "ve vzduchu" není pro začínajícího "fotoletce" zrovna nejjednodušší. Jednotlivé komponenty uvedené helikoptéry jsou zhotoveny převážně z karbonových a hliníkových slitin, aby byla zajištěna co nejmenší hmotnost vrtulníku.
Pro fotografy je veledůležitá informace, že uvedený mini vrtulník umožňuje na své „palubě“ nést připevněný digitální fotoaparát (Panasonic DMC-FX580 s rozlišením 12 Mpix) či malou videokameru do hmotnosti cca 250 g. Je tedy jasné, že na helikoptéru Draganflyer X4 UAV nepřipevníme asi žádnou DSLR, nicméně i s kompaktem můžeme pořídit působivé snímky. Dodejme, že uvedený výrobce vyrábí také další modely podobných vrtulníků, které mají nosnost až 500 g.
Stabilizované zařízení, do kterého se upevňuje fotoaparát, je možné na dálku otáčet (až o 360 stupňů), vyklápět (až o 90 stupňů), a tak může fotograf na zemi pohodlně komponovat záběr snímku (přes dálkové ovládání může také logicky uživatel iniciovat spoušť kompaktu).
Samozřejmě v tomto kontextu je dobré uvést vzápětí další velmi užitečnou dispozici a tou je možnost bezdrátově odesílat obrazová data ze zabudované kamery na 2,8palcový OLED displej, kterým je vybaveno dálkové ovládání Draganflyer helikoptéry. Fotograf tak na zemi není ochuzen o živý náhled odpovídající aktuálnímu záběru digitálního fotoaparátu či videokamery.
O napájení (foto)vrtulníku se stará Li-Ion akumulátor o kapacitě cca 2000mAh. Trochu kuriózním doplňkem zmíněného vrtulníku je i tzv. „černá skřínka“, což je zařízení, skrze které se, podobně jako například v letadlech, nahrávají nejdůležitější letová data (kvalita spojení, orientace, poloha přístroje, rychlost a směr) na MicroSD paměťovou kartu. Více dalších technických informací o (foto)vrtulníku Draganflyer X4 UAV můžete nalézt na stránkách výrobce.
Na závěr nemůžeme opomenout výši ceny této létající „fotohračičky“. Ačkoliv cena výše uvedeného vrtulníku Draganflyer X4 UAV, která by se měla pohybovat okolo cca 10 000 USD rozhodně nepatří k nejnižším, tak přesto může tato helikoptéra nalézt své uplatnění u některých profesionálních fotografů či nadšených movitých amatérů. Pokud ale uvážíme, že jedna letová hodina pronajatého vrtulníku stojí cca od 200 do 1 000 USD, tak se by se nemuselo jednat o promarněnou investici.
Níže se můžete podívat na některé snímky, které byly pořízeny z ptačí perspektivy pomocí fotoaparátu upevněného na létajícím modelu vrtulníku. Nutno dodat, že žánr aeriální fotografie je stále z větší míry neokoukaným fotografickým kolbištěm a tak pořízení snímků z neobvyklé ptačí perspektivy je bezpochyby atraktivním prostorem pro zhotovení originálních fotografií.
Zdroje:
Draganfly.com
Gizmodo.com
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014