Mobilní fotografování: úpravy fotografií v Apple iPhone - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Svět skrz objektiv

Mobilní fotografování: úpravy fotografií v Apple iPhone

4. listopadu 2009, 00.00 | Vyfotili jste nějakou zajímavou krajinku, portrétový snímek či jinou fotku, chcete ji z mobilu odeslat například e-mailem, ale nezdají se vám barvy, natočení, ostrost či jiné parametry snímku? Maličkost, fotografie si můžete v mobilním zařízení ihned barevně či efektově upravit, postačí k tomu vhodná aplikace. Dnes vám představíme několik grafických utilit pro iPhone na rychlé barvové i efektové zpracování fotografií.

Editory fotografií si nacházejí své místo napříč všemi desktopovými i mobilní platformami a jejich operačními systémy. Upravovat fotografie přímo na PDA, komunikátoru či jiném typu kapesního zařízení se sice může zdát tak trochu jako masochismus, pokud ovšem zrovna není jiná možnost, lze využít relativně velké množství nejrůznějších grafických programů, určených především pro Windows Mobile, iPhone OS respektive OS X, Symbian či Palm. Dnes se budu věnovat představení několika šikovných grafických nástrojů pro zpracování obrázků a fotografií v Apple iPhone, které nabízí sice většinou jen základní, přesto však vcelku užitečné "mobilní" editační funkce.

Mezi zhruba 100 tisíci aplikacemi pro iPhone/iPod Touch najdeme i celou řadu grafických nástrojů, editorů či utilit, které slouží k úpravám či obecně řečeno k rychlému zpracování digitálních fotografií. Nebudeme si dělat vůbec žádné iluze o tom, že by tyto aplikace mohly nahradit klasický desktopový editor snímků, mezi nejrůznějším softwarovým foto-balastem na App Store se však občas najdou i poměrně povedené grafické utility, které bez větších problémů zvládnou běžné úpravy barev, práci s úrovněmi a nejrůznější efekty.

Všechny odkazy na dále popsané aplikace vedou přímo na App Store a k jejich zakoupení/provozování není zapotřebí jailbreak iPhonu. Přepočtené ceny jednotlivých aplikací v Kč jsou pouze orientační při současném kurzu cca 26 Kč/EUR.





Photogene 2.1 - úpravy úrovní, doostření snímku, jeho natočení/narovnání a aplikace základních fotografických efektů
 
Photogene 2.1 - úprava saturace + teploty barev a efekt Pencil
 













Photogene 2.1 - přidávání textových popisek, nastavení RGB složek, oříznutí fotografie, změna její velikosti, manipulace s expozicí + kontrastem a různé další obrazové efekty

Photogene 2.1 (cena 2,39 EUR/cca 62 Kč) je jednou nejužitečnějších a nejlepších grafických aplikací (pokud není dokonce vůbec nejlepší) pro zpracování fotografií, jakou jsem na App Store našel. Nejedná se o klasický kreslicí program, nýbrž o manipulační editor pro rychlé úpravy vyvážení barev, natočení snímků, jejich doostření, přidávání textových popisek ke snímkům a další funkce spojené s úpravami digitálních snímků.

Photogene zvládne bez potíží většinu z nejpoužívanějších image a color processingových operací s fotografiemi. Mimo běžného ořezu snímků s volným či předdefinovaným poměrem stran a natočení + volitelného narovnání snímku patří mezi nejdůležitější funkce editoru úprava úrovní barev, manipulace s expozicí a kontrastem. Upravit můžete dále saturaci barev a jejich teplotu, nebo přímo využít posuvníky pro kalibraci RGB složek.

Do fotografií můžete přidávat popisky s obligátními bublinami či jinými geometrickými tvary, ve kterých lze měnit styly písma, barvu textu, pozadí popisku i jeho okrajů. Celou fotografii lze dále opatřit ozdobným orámováním včetně stínu a dalších efektů s orámováním. Dekorativní a efektové funkce zastupují jednak běžné fotografické efekty (sépie, převod do černobílých snímků apod.) a dále ještě například solarizace, simulace nočního vidění a imitaci zrcadlového odrazu fotografie.

Pokud se vám něco při úpravách nepovede, můžete se postupně vrátit o krok zpět s víceúrovňovým Undo. Upravenou fotografii lze ve finále uložit, odeslat e-mailem a případně zkopírovat do clipboardu k dalšímu použití.



NoiseBlaster 1.0 - filtrování/redukce šumu ve snímcích + funkce na úpravu expozice a kontrastu fotografie

NoiseBlaster 1.0 (cena 0,79 EUR/cca 21 Kč) je aplikace stejného autora jako Photogene, což je už samo o sobě částečnou zárukou její užitečnosti. Už z názvu utility tak trochu vyplývá, že se jedná o program na redukci, potlačování a vyhlazování šumu u digitálních fotografií, který se u snímků pořízených na mobilních telefonech (zejména při horším osvětlení) vyskytuje v poměrně značné míře. NoiseBlaster nabízí mimo jednoduše ovládané funkce Denoise (bohužel s takřka nulovými nastaveními) ještě funkci na úpravu expozice a kontrastu fotografie, která je shodná jako u Photogene.

Vcelku povedené jsou i další dva grafické či spíše efektové prográmky, které slouží k rychlým efektovým úpravám digitálních fotografií. Obě aplikace pochází z produkce společnosti The Tiffen Company, která má už letité zkušenosti s vývojem a produkcí efektových pluginů a filtrů pro Adobe Photoshop.























Tiffen Photo fx 2.0.1 - jedna z nejrozsáhlejších sad efektových filtrů pro iPhone slouží také k různému vylepšování fotografií

Photo fx 2.0.1 (cena 2,39 EUR/cca 62 Kč) je komplexnějším z efektových editorů fotografií pro iPhone. Celkem najdeme v balíku 32 efektových filtrů s 327 předvolbami s různými variantami jednotlivých efektů. Efekty jsou členěny do jasně daných kategorií na zpracování černobílých fotografií, úpravy barev, efekty s rozostřením, simulátory nočního vidění a infra filtrů a imitaci různých malířských a kreslicích technik. Nechybí ani známé barvové a glamour efekty, difuzní efekty, simulátory mlhy a specializované filtry na úpravy portrétových fotografií sdružené především v sekcích Portrait fx (celkem 15 filtrů) a Color fx (14 filtrů).

Cool fx (cena 0,79 EUR/cca 21 Kč) je druhým efektovým balíčkem společnosti The Tiffen Company a zaměřuje se na typické fotografické efekty s barvami a také na převod snímků do podoby černobílých fotografií. V Cool fx najdeme celkem 172 vizuálních předvoleb s náhledy jednotlivých efektů, které umí simulovat i některé chemické procesy při vyvolávání klasických fotografií.










Tiffen Cool fx 1.1 - další poměrně rozsáhlá sada fotografických filtrů pro efektové úpravy barevných a černobílých snímků

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: