Fotografické příslušenství na cesty III. - Brašny, pouzdra a batohy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Jak vybrat

Fotografické příslušenství na cesty III. - Brašny, pouzdra a batohy

DF Praxe rezimy

10. června 2005, 00.00 | Nezanedbatelnou součástí výbavy pro digitální (i klasický) fotoaparát na dovolenou je brašna, nebo jiný typ ochrany. Pro některé uživatele to může být impuls k zakoupení první brašny a pro určitou skupinu také důvodem k pořízení větší transportní pomůcky. Při cestování s sebou většinou potřebujeme více příslušenství, někdy objektivů apod. Jaká je tedy nabídka a jak vybírat?

::Fotografické příslušenství na cesty I
::Fotografické příslušenství na cesty II. - Napájení
::Fotografické příslušenství na cesty IV. - Stativy a ostatní


Nezanedbatelnou součástí výbavy pro digitální (i klasický) fotoaparát na dovolenou je brašna, nebo jiný typ ochrany. Pro některé uživatele to může být impuls k zakoupení první brašny a pro určitou skupinu také důvodem k pořízení větší transportní pomůcky. Při cestování s sebou většinou potřebujeme více příslušenství, někdy objektivů apod. Jaká je tedy nabídka a jak vybírat?

Jaké typy brašen existují?
Brašny se rozdělují na několik kategorií, přičemž základním rozlišením je velikost a způsob nošení. Začneme-li od nejmenších, tak nejdříve zmíníme malá pouzdra, buď univerzální, nebo přímo na míru dělaná pro určité modely fotoaparátů. Jejich velikost je minimalizována natolik, aby se do nich vešel kompaktní fotoaparát, náhradní sada baterií a náhradní paměťová karta. Je tak zachována kompaktnost a takové pouzdro je vhodné pro nošení za opaskem, na zápěstí nebo pomocí ramenního popruhu.

Větší brašny, do kterých se vejde EVF zrcadlovka, nebo větší kompakt i s příslušenstvím, mají stále přijatelné rozměry a lze je použít i pro DSLR zrcadlovky s jedním nasazeným objektivem (základním, ne tele). Takové brašny jsou vybaveny ramenním, nebo bederním pásem. Mohou se lišit způsobem uložení fotoaparátu, kdy jedny mají ploché dno pro klasické uložení fotoaparátu a druhé tzv. "pistolové" jsou konstruovány tak, že fotoaparát je do nich uložen objektivem dolů, tzn. sedí na objektivu. Takové uspořádání při běžném zacházení fotoaparátu neškodí a může být pohotovější.

Větší brašny, většinou již určené pro DSLR zrcadlovky s bohatým příslušenstvím nebo videokamery, jsou již značně rozměrné a pojmou i dvě těla, několik objektivů a blesk. Hmotnost je však v těchto případech již velmi vysoká a je dobré spíše uvažovat o batohu, který je vzhledem k rovnoměrnému zatížení zad a ramen více ergonomický. Existují i brašny, které mají jednu stranu provedenou tak, že lze fotografovat bez nutnosti vyjmutí fotoaparátu ven z brašny. Batohy lze také rozdělit na několik kategorií. Můžeme si vybrat s kolečky, nebo bez nich. Mohou být vybaveny prostorem pro notebook apod.

Toto je základní rozdělení dle konstrukce. Neméně důležitým, zvláště mezi vybavením pro profesionály a náročné a amatéry, je také povrchová úprava. Můžeme se setkat s brašnami a batohy, které jsou označeny jako "all weather", což znamená, že jsou použitelné v jakémkoliv počasí. Zpravidla mají nepromokavý povrch nebo alespoň horní část, utěsněné zipy apod. Takové brašny vydrží i několik hodin v dešti, ovšem je dobré tyto vlastnosti vyzkoušet nanečisto bez fotoaparátu, než při prvním delším dešti zjistit, že brašna nebyla zcela nepromokavá. Na krátkou dobu mohou některé brašny udržet v suchu svůj obsah i při krátkém ponoření do vody. Pro tento účel se však vyrábí speciální vybavení, například batoh Dry Zone od společnosti LowePro.

Pro náročné transporty lze také pořídit speciální kufry, které mají většinou hliníkový, nebo plastový povrch a vnitřek je vyplněn pěnovým, či jiným materiálem, který zamezí pohybu vybavení. Zde však musíme počítat s hmotností 1-3 kg jen samotného kufru. Není také příliš vhodné kupovat nápadné kufry, zejména s logy výrobců, protože takové pak více lákají ke krádeži. Opomenout nemůžeme ani fotografické vesty a opasky, které však využijí spíše profesionálové pracující dlouhodobě v náročných podmínkách.


Vybrané značky: LowePro, Tamrac, Fomei, Hama, Crumpler, Cullman, Peli Case, M Rock, Temba Gear, Dicota, Vanguard, Case Logic

Podvodní pouzdra
Samostatnou kapitolou jsou podvodní pouzdra, která neslouží ani tak pro transport, jako spíše přímo pro používání fotoaparátu pod vodou. Fotografování pod vodou není jednoduchá záležitost zejména kvůli nejrůznějším tvarům, ale také způsobům provedení ovládání fotoaparátů, nemluvě o příslušenství, jako jsou blesky apod. Proto se můžeme setkat se základními dvěma řešeními, které se pro podvodní fotografování nabízí.
Jedním z nich je zakoupení jakéhokoliv "suchozemského" fotoaparátu a pořízení adekvátního obalu pro něj i pro příslušenství, máme-li nějaké. Mnoho výrobců nabízí ke svým kompaktním fotoaparátům podvodní pouzdra jako volitelné příslušenství a existují i výrobci, kteří se specializují pouze na výrobu takových pouzder pro více fotoaparátů. Zde je situace víceméně jednoduchá, protože kompakt své rozměry příliš nemění (nepočítáme pohyb objektivu při zoomování), a proto se pro ně vyrábí pouzdra poměrně snadno a jsou i cenově dostupnější díky menším rozměrům. Nevýhodou však může být ona rozmanitost značek a modelů fotoaparátů, kdy může být problém sehnat obal pro konkrétní fotoaparát. Majitelé DSLR zrcadlovek mají situaci o něco nepříjemnější, protože pouzdra pod vodu pro jejich miláčky jsou v některých případech stejně drahé jako těla jejich zrcadlovek a nastává také problém s tím, jaký objektiv se do pouzdra vejde. Také složitější ovládání zrcadlovek pomocí mnoha tlačítek a koleček na těle znepříjemňuje výrobcům situaci, což se na ceně promítne.

Řešením problému s kompatibilitou může být zakoupení speciálního odolného "pytle" s vodotěsným uzavíráním a uchycením pro objektiv. Nevýhodou však je většinou menší doporučená hloubka ponoru a ztížené ovládání fotoaparátu, kdy může být velký problém použití například multifunkčního kolečka apod. Podvodní obaly jsou konstruovány z pevného nebo měkkého plastu a lze pořídit i speciální kovová pouzdra.

Druhým řešením podvodního fotografování je zakoupení speciálního podvodního fotoaparátu, který pro takový účel byl přímo vyroben (například kinofilmový systém Nikonos). Mezi digitálním přístroji zatím není mnoho takových výrobků, ovšem je to pouze otázkou času. Jednou z prvních vlaštovek je i Konica Minolta DG-5W, která je však použitelná pouze do 1,5 m. Pentax Optio WP vydrží až 30 minut v hloubce do 1 m.



::http://www.podvodnipouzdra.cz
::http://www.sealux.cz
::http://www.makofoto.cz/ceniky/cenik.htm
::http://www.olympus.cz/produkty/ocs/ewamarine/

Podle čeho brašnu vybírat
Pokud z procesu vybírání brašny vyloučíme ceny (cena je subjektivní parametr a záleží na movitosti uživatele), tak by se měl výběr řídit velikostí fotoaparátu v případě kompaktů a počtu objektivů v případě DSLR. Zakoupení pouzdra pro kompakt se odvíjí od jeho velikosti, prostor pro baterie a kartu zabírají minimální místo. Problém je u DSLR zrcadlovek, kdy přesně nevíme, zda-li si za půl roku nepořídíme větší další objektiv. Proto je lepší předvídat a nechat si rezervu. V případě fotobatohu pak zbývající místo můžeme pohodlně využít pro jiné nefotografické věci. V každém případě je dobré pořídit si takovou brašnu, která vydrží jakékoli počasí. Nákup vodotěsných brašen se citelně prodraží a běžný uživatel je zřejmě nevyužije.

Ceny
Ceny nejmenších pouzder pro kompaktní fotoaparáty se pohybují v řádu stokorun mezi 200 a 400,- Kč. Větší brašny pro velké kompakty, EVF zrcadlovky a DSLR s jedním objektivem lze pořídit i za méně než 1 000,- Kč. Větší fotobrašny pro DSLR s místem pro několik objektivů se v závislosti na provedení pohybují v hladině mezi 1 500,- a 5 000,- Kč. Fotobatohy pořídíme od 2 000,- Kč za běžný batoh až do 11 000,- Kč za vodotěsný batoh. Kufry se pohybují ve velkém rozpětí od 1 000,- do 8 000,- Kč dle velikosti a provedení.
Nejdražší záležitostí jsou podvodní pouzdra, která nesou cenovky srovnatelné s fotoaparáty, pro které jsou určeny. Samostatně kupovaná pouzdra pro malé kompakty vyjdou na několik tisíc (cca 7 000,-), výhodné je zakoupit je v akcích spolu s fotoaparátem, kdy jejich cena citelně klesne. Například set Canonu A520 s podvodním pouzdrem pořídíme i za 14 000,- Kč. Univerzální měkká podvodní pouzdra pro kompakty pořídíme od cca 2 000,- Kč, a pro DSLR cca 6 000,- Kč.
Majitelé DSLR zrcadlovek, kteří chtějí pouzdro přímo pro jejich miláčka, s vyřešeným ovládáním apod., si musí připravit i desítky tisíc korun. Plastové pouzdro Fantasea FD-70 pro Nikon D70 do hloubky 60 m vyjde na 27 000,- Kč, kovové Sealux CD70 do hloubky 90 m cca 47 000,- Kč. Ceny, zejména podvodních pouzder, se mohou lišit od námi uvedených.

Shrnutí
Proč nosit fotoaparát v pouzdru, nebo brašně? V případě zrcadlovek s příslušenstvím a objektivy je to zcela jasné. Kompakty a EVF zrcadlovky díky brašnám ochráníme před vlivem prachu, otřesů, úderů, nárazových teplotních rozdílů, případně vody apod. Díky brašně na sebe také příliš neupozorňujeme jako s fotoaparátem na krku. Důležité je také pamatovat na teplotní rozdíly a po příchodu z chladného prostředí do teplého ihned nevytahovat fotoaparát, protože hrozí kondenzace vlhkosti uvnitř i na povrchu fotoaparátu.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Jak vybrat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: