Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Jak vybrat
Jak vybrat správný digitální fotoaparát? Závěr
DF 10 rad
14. prosince 2004, 00.00 | Jaké jsou jednotlivé cenové kategorie digitálních fotoaparátů? Jaký fotoaparát se dá koupit do 5.000,- Kč a který nekoupíte pod 30.000,- Kč? Odpovědi na tyto otázky vám nabízí poslední díl našeho seriálu.
:: Jak vybrat správný digitální fotoaparát? I.
:: Jak vybrat správný digitální fotoaparát? II. - Snímače
:: Jak vybrat správný digitální fotoaparát? III. - Optika
:: Jak vybrat správný digitální fotoaparát? IV - funkční výbava
Jak vybrat správně digitální fotoaparát V.? – Speciální funkce
Náš šestidílný seriál o výběru digitálního fotoaparátu se nachýlil ke konci. Probrali jsme všechny možné i nemožné technické parametry od těch základních až po ty vysloveně doplňkové. Snažili jsme se vám předestřít co nejpřehlednější a přitom pokud možno ne příliš zjednodušený pohled na problematiku. Nicméně nám zbyl jeden zásadní nákupní limit a zároveň i argument, kterým je cena. Pokud se u technických parametrů můžeme rozhodovat co preferujeme a nejsme tolik tlačeni do kompromisů, cenový strop je něco, co lze změnit jen velmi těžko. Takže se pojďme podívat na situaci na trhu, jednotlivé cenové kategorie a porovnejme si možnost nákupu použitého fotoaparátu.
Jak je to s cenami a kde se nakupuje?
Ceny digitálních fotoaparátů se výrazně liší podle toho, od koho budete fotoaparát pořizovat. Může to znít až neuvěřitelně, ale rozdíl v ceně téhož fotoaparátu u dvou prodejců v ČR může být 10 - 30%. Proto je dobré se před samotným nákupem trochu poohlédnout po nejvýhodnější nabídce. Záměrně používáme slovo nejvýhodnější nikoli nutně nejlevnější, protože při nákupu digitální techniky bychom rozhodně měli volit takového prodejce, kterému můžeme důvěřovat. Přesto nejlepší ceny najdete v internetových obchodech, které mají dnes i všichni prodejci z kamenných prodejen.
Základním vodítkem v cenové džungli je takzvaná doporučená koncová cena, kterou zveřejňuje oficiální dovozce jako jakýsi etalon. Reálná prodejní cena na pultech je vždy nižší a to většinou o 5 až 15%.
Pozor na nákup použitého fotoaparátu
Než se pustíme do jednotlivých cenových kategorií nových digitálních fotoaparátů, podívejme se i na použité přístroje. Ty se většinou prodávají za polovinu až čtvrtinu své původní ceny a jsou na první pohled lákavou alternativou. Nicméně ověřit plnou funkčnost fotoaparátu při koupi je velmi těžké. Navíc digitální fotografie se velmi rychle vyvíjí a každý rok se znatelně podepisuje na zlepšení kvality záznamu při stejných technických parametrech. Proto při nákupu použitého fotoaparátu doporučujeme maximální ostražitost a v drtivé většině případů se více vyplatí investice do fotoaparátu nového.
Pod 5.000,- Kč
Ceny digitálních fotoaparátů za poslední dva roky zcela nepředstavitelně klesly a tak není problém koupit dnes základní model DF s cenou pod 5.000,- Kč vč. DPH. Rozhodně se nevyplatí investice do neznačkových modelů pochybných parametrů a původu. Stovky emailů našich čtenářů jasně svědčí o tom, že investice do neznámého fotoaparátu ve většině případů končí zklamáním.
Nicméně i osvědčení výrobci se již dostali se základními modely pod magickou hranici 5.000,- Kč. Za tuto cenu seženete 2-3 Mpixelový plně automatický kompakt. Dokonce i 2-3x optický se do ceny vejde. Nicméně počítejte s tím, že budete muset dalších cca 1000 - 1500,- Kč investovat do akumulátorů, nabíječky a paměťové karty s vyšší kapacitou.
Velké zastoupení v této kategorii mají zejména společnosti Kodak, HP a Nikon, nicméně své produkty pod hranici 5.000,- Kč v maloobchodě dostal i Olympus či Fujifilm.
Do 8.000,- Kč
Druhou psychologickou hranicí pro řadu uživatelů je právě 8.000,- Kč vč. DPH a výrobci si to velmi dobře uvědomují. Mezi pěti a osmi tisíci jsme na trhu našli více jak padesát modelů digitálních fotoaparátů a zastoupeny jsou všechny značky bez výjimky. Je na kupci, zda dá přednost elegantnějšímu provedení s rozlišením 3MPix či raději jednodušší konstrukci těla kombinované s lepší funkční výbavou a kvalitou záznamu. Dokonce dnes v této kategorii najdete i ultrazoom elektronické zrcadlovky.
Při výběru fotoaparátu bychom vám rozhodně doporučili střídmý přístup. V této ceně je nejlepší volbou tradiční kompakt, který nabídne rozlišení 4 MPix, 3x zoom a poměrně velké množství doplňkových a manuálních funkcí.
Do 10.000,- Kč
Přes třicet modelů fotoaparátů najdeme mezi osmi a deseti tisíci korun. Přestože jde o sumu stále poměrně dostupnou, kvalita fotoaparátů rychle roste. Volit můžeme mezi staršími modely s rozlišením až 6 MPix, levnými ultrazoomy či 4-5 MPix digitálními šperky se špičkovým dílenským zpracováním. Pokud si budete vybírat v této kategorii, vřele doporučujeme se dobře zamyslet nad tím, jaké jsou vaše fotografické ambice a nakolik je pro vás reprezentativnost fotoaparátu důležitá či nedůležitá.
Výhodou této kategorie je fakt, že je poměrně zajímavá pro obchodníky a hranice 10.000,- Kč je vnímána jako jedna z nejsilnějších. Proto se maloobchodní prodejci snaží dostat cenu i fotoaparátů oficiálně prodávaných za 12 až 13.000,- Kč na čtyřcifernou, takže v této kategorii jsou slevy jedny z nejvýraznějších.
Do 15.000,- Kč
Pokud si připlatíme dalších 5.000,- Kč dostaneme se již do kategorie fotoaparátů určených pro náročnější fotoamatéry. To znamená již definitivní konec plně automatických modelů. Pod 15.000,- Kč se navíc dostávají i starší špičkové kompakty, které se začínaly před cca rokem prodávat za dvojnásobek ceny, takže výběr je opět neuvěřitelně široký. Volit budete mezi cca 60 různými fotoaparáty a není snadné doporučit konkrétní volbu. Nicméně určitě nebude na škodu upozornit například na ultrazoom EVF zrcadlovky s optickou stabilizací, zlevněné 6 MPix hi-end kompakty či miniaturní modely s vysokým rozlišením a integrovaným zoom objektivem.
Nad 15.000,- Kč
Pokud jste schopni investovat do digitálního fotoaparátu více jak 15.000,-Kč, otevírá se vám cesta v podstatě k jakémukoli kompaktnímu digitálnímu fotoaparátu či elektronické zrcadlovce. Cenové rozpětí špičkových kompaktů je právě 15 - 40.000,- Kč a dokonce se částečně překrývá s DSLR zrcadlovkami. Nejlevnější DSLR koupíte dnes za cca 30.000,- Kč!
V této kategorii již nemáme žádných konkrétních tipů, protože na trhu je skoro stovka modelů v této cenové kategorii a jde o fotoaparáty, které si nekoupí absolutní laik. Navíc věříme, že po pozorném přečtení našeho seriálu budete schopni se zorientovat a na základě analýzy vlastních potřeb si správně vybrat.
Závěrem
Investice do digitálního fotoaparátu není zrovna zanedbatelná, přesto by se neměl nákup stát noční můrou. Na rozdíl od loňských a předloňských Vánoc to vypadá, že zásoby obchodníků jsou dostatečné u drtivé většiny modelů, takže nákup by se neměl změnit v zoufalé shánění.
Pokud si stále nevíte rady s výběrem a například váháte mezi dvojicí či trojicí fotoaparátů, neváhejte a napište nám email na adresu . Pokusíme se vám individuálně poradit.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014