Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Technologie
SD karty slaví 10 let a vývoj pokračuje
SD XC
11. ledna 2010, 00.00 | Na veletrhu CES 2010 v Las Vegas jsme měli možnost se setkat se zástupci SD Asociace, která stojí za vývojem SD karet již 10 let. Co SD dnes nabízí a kam míří?
SD (Secure Digital) jsou dnes nejprodávanějšími paměťovými médii na světě. Přestože na trhu můžeme stále najít řadu dalších konkurentů, SD karty si zejména díky mobilním telefonům získaly dominantní postavení na trhu. Zhruba 8 z 10 prodaných karet je právě SD či microSD. Dle odhadů SDA se prodalo celkem cca 2,5 miliardy těchto karet. Po deseti letech na trhu SD karty používají ve svých produktech všichni významní výrobci. Například i Sony dlouhodobě prosazující formát MS na letošním CESu představila řadu produktů, které podporují i SD karty. V rámci rozhovoru s panem Kazunori Nakano jsme měli možnost dozvědět se mnoho zajímavého o současnosti a zejména budoucnosti SD formátu.
SA Asociace je stále velmi aktivní
Členem SD Asociace je dnes více jak tisíc firem a o řád víc jednotlivců. Z této obrovské skupiny cca pět až šest desítek největších hráčů se přímo podílí na vývoji a standardizaci SD karet s tím, že všichni ostatní členové nají možnost se do tohoto procesu kdykoli zapojit. Například v tomto čtvrtletí se očekává schválení nové ultra-rychlé varianty nabízející přenos až 300 Mb/s.
SDXC přichází na trh
První oficiální informace o SDXC formátu se objevily přesně před rokem. Jak potvrdil pan Nakano, zájem výrobců o rychlé uvádění produktů postavených na tomto standardu je zatím poměrně malý. Nejprodávanější kapacitou SD karet je stále 4 GB, a tudíž standard umožňující překročit hranici 32 GB není dnes úplně nezbytný. Přesto se již objevují první produkty. Například zde na CESu Toshiba a Panasonic představili první 64GB SDXC karty pro profesionální použití. Canon u všech novinek již také anoncoval podporu SDCX a další výrobci postupně přibývají.
Formát SDXC bohužel není zpětně kompatibilní, takže zařízení nepodporující SDXC nové karty bohužel nevyužijí. Obráceně ale kompatibilita zachována je. Podle slov pana Nakana se očekává, že v nejbližších 5-10 letech by měl limit 2TB být zcela dostačující, i když vezmeme v úvahu 4K 3D obsah. Limitem pro maximální kapacitu SD karet pro nejbližší dobu není standard samotný, ale schopnost vyrábět polovodičové obvody s vyšší hustotou. Současné 64GB karty jsou složeny z 8 vrstev o kapacitě 8 GB vyráběných 43nm technologií. Navíc nově používají exFAT souborový systém umožňující pracovat s velmi objemnými daty.
I rychlost karet je limitována zejména výrobní technologií. V době příchodu USB 3.0 na trh by něbyl problém číst z SD karet výrazně vyšší rychlostí, než jakou máme dnes k dispozici. I výrobci fotoaparátů a dalších zařízení přiznávají, že mají potenciál pro rychlejší paralelní zápis apod. Takže se určitě můžeme těšit na postupný dlouhodobý růst rychlosti přenosu dat.
Nové vývojové směry SD karet
SD Asociace dnes pracuje na široké škále nových projektů. Například SD jako jediný typ karet nabízí standardizované řešení pro paměťové karty s jednorázovým zápisem. Pod označením SD OTP tak vzniká unikátní řešení pro všechna zařízení, která potřebují záznam, který nelze následně modifikovat. Jedná se například o vládní instituce, pojišťovnictví či lékařství.
Všechny varianty SD standardu jsou navrženy nejen v plné velikosti, ale i ve variantách mini a micro s tím, že s dalším zmenšováním se v nejbližší době nepočítá. Naopak důraz dalšího vývoje je kladen zejména na garantovanou co nejvyšší přenosovou rychlost při čtení i zápisu.
Dalším běžícím projektem je SD Secure API umožňující snadné aplikace CPRM ochrany dat na SD kartách. Podobně smartSD umožňuje kryptovat ukládaná data a chránit je proti odcizení.
Slepé uličky SD formátu
SD Asociace neslavila vždy se svými návrhy jen úspěchy. Řada analytiků do dnes tvrdí, že kapacitní limit 2GB u původních SD karet byl poddimenzován již v roce 2000, kdy byly uváděny. Dalším ne příliš úspěšným projektem jsou SDIO karty, které nabízejí další funkcionalitu. Původně se počítalo s masovým rozvojem GPS, bezdrátových řešení či bezpečnostních řešení postavených na tomto formátu, ale ve skutečnosti je na trhu jen velmi málo produktů a ještě méně zřízení, které plně SDIO formát podporuje.
V neposlední řadě pan Nakano přiznal selhání SD Asociace v oblasti striktního dodržování korektního značení SD zařízení. To, zda zařízení podporuje SD, SDHC či SDXC, se uživatel často dopátrává jen velmi těžko, protože zařízení je označeno pouze jako SD. Zejména pro majitele starších digitálních fotoaparátů tak vzniká nelehká otázka, zda si pořídit 4GB SDHC kartu či nikoli.
Závěrem
I když to nepotěší zejména milovníky CF karet, SD karty se pomalu stávají převažujícím řešením. Je velice pravděpodobné, že v horizontu jednoho či dvou let z trhu zmizí někteří konkurenti a SD formát tak bude mít konsolidační efekt. To by znamenalo pro uživatele bezesporu dobrou zprávu, protože čím méně různých typů paměťových karet bude na trhu, tím universálnější bude jejich použití. Další informace o SD kartách a asociaci najdete na www.sdcard.org
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014