Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Technologie
Sharp představil novou technologii LCD displeje, která přinese větší úsporu energie
14. července 2009, 00.00 | Společnost Sharp nedávno představila světu novou technologii LCD displejů, která by údajně měla přinést až 130x nižší energetickou spotřebu ve srovnání se standardními LCD monitory. Více viz náš článek.
K jedněm z nejvíce energeticky náročných zařízení v digitálním fotoaparátu patří, kromě například motorku autofokusu, či internímu blesku, také LCD displej. Zvlášť dnes, když zejména v oblasti kompaktních aparátů začíná být optický hledáček vzácnou raritou, se stává LCD displej monopolním zobrazovacím zařízením, které je během fotografování prakticky permanentně v provozu. Stinnou stránkou tohoto trendu jsou nemalé energetické nároky, které zkracují operační dobu fotografování s aparátem. Člověk se tak mnohdy může „řečnicky“ zeptat, zda jsou díky technickému pokroku na obzoru nějaké nové technologie LCD displejů, které by mohly snižovat jejich nemalou energetickou náročnost.
V tomto kontextu nás před časem zaujalo oznámení společnosti Sharp, která představila novou technologii v oblasti LCD displejů. Tato technologie by mohla v optimálním případě přinést určitou úsporu elektrické energie, ve srovnání se standardními LCD displeji.
V čem spočívá princip této technologie? Vtip nových LCD displejů Sharp zhruba spočívá v tom, že každý pixel má v sobě zabudované miniaturní obvody, ve kterých je uložena paměť. V této paměti jsou uchovávána obrazová data, která daný pixel předtím zobrazil. Díky tomu nemusejí jednotlivé pixely měnit svůj obsah snímek po snímku během obnovovací frekvence, kterou taktuje řídící jednotka LCD displeje. Pixely mohou tedy po určitou dobu zobrazovat obrazová data, která se ve srovnání s předchozím zobrazením nezměnila i bez zapojení řídící jednotky.
K úspoře energie by tedy mělo dojít například v těch případech, kdy si na fotoaparátu přehráváme pořízené fotografie. Tím, že po dobu zobrazení fotografie se nemění obsah obrazových dat v jednotlivých pixelech, tak díky zabudované paměti v každém obrazovém bodu nemusejí být tato data zbytečně přepisována obnovovací frekvencí (u dnešních displejů se používá obnovovací frekvence v rozsahu cca 50 – 60 Hz).
Výhodu tohoto řešení Sharp demonstruje ve své tiskové správě na parametrech spotřeby u 1,35palcové displeje. Zatímco u standardního displeje se stejnou velikostí jednotlivé pixely spotřebovávají cca 2 miliwatty energie, tak u nových displejů by měla spotřeba pixelu činit pouhých 15 mikrowattů.
Pravdou ale zůstává, že implementace této technologie je ještě pro oblast LCD displejů digitálních fotoaparátů věcí vzdálenou, neboť Sharp zatím představil pouze monochromatický LCD s miniaturním rozlišením 96 x 96 pixelů (takto velké černobílé displeje by se daly využít pouze pro malé spotřebiče – například hodinky, či mobilní telefony apod.). Rovněž tato technologie neřeší spotřebu elektrické energie, kterou vygenerují jednotlivé podsvětlovací trubice LCD displejů.
Nicméně v blízké budoucnosti by se tato technologie mohla stát nadějným řešením (například v kombinaci s OLED technologií) i pro oblast digitální fotografie (své využití by mohla najít nejen na samotných fotoaparátech, ale i například na digitálních rámečcích).
Zdroje:
Dcviews.com
Shutternews.com
Slashgear.com
Eetimes.com
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014