Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Technologie
Vynález CCD snímačů sbírá ceny i po 37 letech
1. února 2006, 00.00 | Letos uběhne již 37 let od vynálezu CCD snímačů. Lze se jen divit, že ještě po tak dlouhé době jeho tvůrci získávají prestižní ceny. Tou poslední je Charles Stark Draper Prize, kterou vyhlašuje National Academy of Engineering (NAE). Podívejme se na pozadí vývoje technologie, která umožnila masový rozvoj přístrojů, které zaznamenávaly obraz.
Letos uběhne již 37 let od vynálezu CCD snímačů. Lze se jen divit, že ještě po tak dlouhé době jeho tvůrci získávají prestižní ceny. Tou poslední je Charles Stark Draper Prize, kterou vyhlašuje National Academy of Engineering (NAE). Podívejme se na pozadí vývoje technologie, která umožnila masový rozvoj přístrojů, které zaznamenávaly obraz.
Něco málo o Bell Labs
Bellovy laboratoře jsou nyní součástí společnosti Lucent Technologies a zabývají se již přes osmdesát let vývojem nových komunikačních technologií. Od roku 1925, kdy byly založeny firmou AT&T, přihlásily přes 31 000 patentů a mezi jejich vynálezy patří i převratný objev tranzistoru, který v roce 1947 učinili Dr. John Bardeen, Dr. William Shockley, a Dr. Walter Brattain. Bell Labs také vyvíjeli první optická vlákna, solární články, komunikační satelity, mobilní telefony, elektronické spojování hovorů, tónové vytáčení, modemy, operační systém Unix, programovací jazyk C. Vědci z Bell Labs mají na kontě již 6 Nobelových cen za fyziku.
CCD snímač z Nikonu D70
Vývoj CCD
Podobně jako CMOS snímače byly CCD (charge-coupled device) snímače vyvinuty z technologie polovodičových paměťových obvodů. Dr. Willard Boyle a Dr. George Smith v té době pracovali v divizi Semiconductor Components. Smith pracoval mimo jiné i na projektu videotelefonu, a tak díky společnému vývoji s Willardem přišli i na jiné využití vyvinutých paměťových obvodů, které měly udržovat náboj. Polovodičový snímač, který mění dopadající světlo na náboj, šel samozřejmě uplatnit i v jiných oborech, než jen videotelefonii.
V roce 1970 představili zástupci Bells Labs první videokameru používající právě CCD snímač. Videokamera s dostatečně ostrým obrazem pro televizní přenos představena v roce 1975. Od roku 1983 byly CCD snímače používány i v teleskopech. National Academy of Engineering pravidelně uděluje cenu Charlese Starka Drapera v hodnotě půl miliónu dolarů, což oba pánové dostanou 21.2.2006 na konferenci ve Washingtonu.
řádkový CCD snímač z faxu
Praktická aplikace CCD snímačů
Je jasné, že CCD snímače začaly pronikat do nejrůznějších sfér zachycování obrazu. V současné době se s nimi můžeme setkat v digitálních fotoaparátech, videokamerách, zabezpečovacích zařízeních, lékařských nástrojích, čtečkách čárových kódů, skenerech, kopírkách, faxech, satelitech a komunikačních zařízeních. Mimo jiné také CCD snímače přispěly k revoluci v moderní astronomii. Například Hubbleův teleskop používá CCD jako své primární snímací zařízení.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014