Nové Ixusy od Canonu na cestě - je libo 10 MPix, titanový povrch, nebo optickou stabilizaci? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Nové Ixusy od Canonu na cestě - je libo 10 MPix, titanový povrch, nebo optickou stabilizaci?

20. října 2006, 00.00 | Kompakty Canon si získaly svou oblibu také díky řadě Ixus, která upřednostňuje styl, eleganci a jednoduchost. Malé kovové kompakty s tímto označením se nemohly nedočkat svého faceliftu u příležitosti veletrhu photokina 2006. Nepřekvapí nás tedy Ixus 900 Ti s rozlišením 10 MPix a titanovým tělem, Ixus 850 IS s rozlišením 7 MPix a optickou stabilizací, nebo designový i7 zoom se stejným rozlišením.

Kompakty Canon si získaly svou oblibu také díky řadě Ixus, která upřednostňuje styl, eleganci a jednoduchost. Malé kovové kompakty s tímto označením se nemohly nedočkat svého faceliftu u příležitosti veletrhu photokina 2006. Nepřekvapí nás tedy Ixus 900 Ti s rozlišením 10 MPix a titanovým tělem, Ixus 850 IS s rozlišením 7 MPix a optickou stabilizací, nebo designový i7 zoom se stejným rozlišením.

Canon IXUS 900 Ti
Tento model představuje to nejlepší v současné nabídce Ixusů. Nešlo neintegrovat do své vlajkové lodi rozlišení 10 MPix (3 648 x 2 736 bodů), což nyní horlivě dělají takřka všichni výrobci digitálních fotoaparátů. Bohužel praktické využití takto velkého rozlišení u kompaktů velmi pokulhává, protože díky stále stejně velkým snímačům se snímací buňky "zahušťují", objektiv již nedokáže vykreslit dostatečně kvalitní detaily a více nás obtěžuje digitální šum. Na vytištění fotografie 10 x 15 cm nám bohatě stačí cca 2 MPix. Pro tisk A4 potřebujeme v nejlepší kvalitě cca 8,5 MPix. Otázkou je, kolikrát za život (fotoaparátu) bude uživatel Ixusu tisknout větší formát než A4. CCD snímač má úhlopříčku 1/1,8" a citlivost lze nastavit až od ISO 80 do 1600. V režimu "Pod vodou" jde citlivost až na ISO 3200, ale ve sníženém rozlišení 1 600 x 1 200 bodů.

Při fotografování na menší citlivosti však fotoaparáty generují velmi dobré snímky, takže není nutné házet flintu do žita. Zpomalení honby za megapixely by ale neškodilo. Abychom jen nehanili, Ixus 900 Ti přichází s titanovým tělem, které by mělo vydržet i hrubší zacházení. O zpracování obrazu se postará obrazový procesor DIGIC III, který Canon nedávno dokončil a zavádí jej do nejnovějších modelů. Logickým posunem u třetí generace je kvalitnější softwarová redukce šumu a trendovým pokrokem je přidání Face Detection. To je funkce zpříjemňující život začátečníkům, kdy fotoaparát automaticky zaostří na obličej fotografované osoby, nebo skupiny více osob.

Stále se jedná o automatický fotoaparát, nenalezneme zde manuální režim. Objektiv nabídne rozsah ekvivalentu kinofilmu 37 - 111 mm (3x zoom), světelnost F2,8-4,9 a zaostří od 5 cm. Displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a rozlišení příjemných 230 000 bodů. Fotoaparát používá paměťové karty SDHC (lze použít i starší SD).

Velké rozlišení se dotklo i videosekvencí. Videa můžeme ukládat v rozlišení až 1 024 x 768 bodů s frekvencí 15 sn./s. Frekvence 30 sn./s je dostupná až od rozlišení 640 x 480 bodů a menšího. Limity se oproti starším fotoaparátům posunuly na 4 GB dat, nebo 1 hodinu délky záznamu. U nejvyššího rozlišení se však dočkáme max. 3 minut.

Canon IXUS 850 IS
U modelu Ixus 850 IS nejde o vysoké rozlišení, ale spíše o zlepšený komfort při fotografování hůře osvětlených scén. Například fotografování v místnosti bez blesku apod. Rozlišení je zde tedy "pouze" 7,1 MPix. Obraz zpracovává DIGIC III a citlivost lze nastavit od ISO 80 do 1600.

Objektiv nabízí rozsah ekvivalentní 28 - 105 mm u kinofilmu se světelností F2,8-5,8. Na nejdelším ohnisku je tedy horší světelnost než u Ixus 900 Ti. To je ale vyváženo faktem, že počáteční ohnisko je 28 mm, což není u kompaktů standardem a je příjemné při fotografování krajin apod. Hlavím benefitem je zde ale optická stabilizace, která pomocí plovoucí čočky kompenzuje vliv pohybu fotoaparátu. Můžeme tak fotografovat s delšími časy expozice. Nejkratší vzdálenost zaostření jsou 3 cm. Doba expozice je max 15 s.

Displej má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 207 000 bodů. Používají se zde karty SDHC (resp. SD). Stejně jako u Ixus 900 Ti lze natáčet i video sekvence, ale s rozlišením max 640 x 480 bodů a frekvencí až 30 sn./s.

Canon IXUS i7 zoom
Minulá generace i5 zoom dostala poprvé do vínku optický zoom a ten zůstal i u další generace. Od té minulé se toho ostatně ani příliš nezměnilo. Zvýšilo se hlavně rozlišení, z 5 MPix na 7 MPix. Obraz, stejně jako u výše uvedených, zpracovává DIGIC III (také s podporou Face Detection). Citlivost lze nastavit od ISO 80 do 1600.

Optický 2,4x zoom nabízí rozsah ohnisek od 38 do 90 mm (ekvivalent kinofilmu). Minimální vzdálenost zaostření je 10 cm. Expoziční automatika umí nastavit délku expozice až 15 s. Displej na zadní straně má úhlopříčku 1,8" a rozlišení 118 000 bodů. Video sekvence umí natáčet stejné jako Ixus 850 IS.

Fotografické funkce, jak je vidno, nejsou nijak převratné. Hlavními "taháky" tohoto fotoaparátu jsou jeho design a malé rozměry. Vybrat si můžeme ze čtyř různých barevných provedení.

Závěr
Také Ixusy si prodělaly nutný face-lift pomocí trendového (ale také poměrně užitečného) Face Detection a méně užitečného 10 MPix rozlišení. Téměř samozřejmostí je již česká lokalizace menu. Doporučené koncové ceny jsou 14 499 Kč pro Ixus 900 Ti, 12 999 Kč pro Ixus 850 IS a 8 999 Kč pro i7 zoom. Ceny jsou včetně DPH a v maloobchodech mohou být skutečné ceny o něco málo menší.

:: Technická specifikace Canon IXUS 900 Ti
:: Technická specifikace Canon IXUS 850 IS
:: Technická specifikace Canon IXUS i7 zoom

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: