photokina 2006: Leica kupuje Sinar a představuje digitální dálkoměrný fotoaparát M8 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

photokina 2006: Leica kupuje Sinar a představuje digitální dálkoměrný fotoaparát M8

28. září 2006, 00.00 | Na letošní photokině 2006 byl mimo jiné také oznámení prodeje 51% akcií Sinaru. Prodával Jenoptik a kupovala Leica. Došlo tak k poměrně citelné transformaci na poli profesionální fototechniky. Kromě toho Leica oznámila také digitálního pokračovatele legendárního systému M. Leica M8 je dálkoměrný digitální fotoaparát s efektivním rozlišením 10,3 MPix. Cena však bude poměrně odstrašující.

Na letošní photokině 2006 bylo mimo jiné také oznámení prodeje 51% akcií Sinaru. Prodával Jenoptik a kupovala Leica. Došlo tak k poměrně citelné transformaci na poli profesionální fototechniky. Kromě toho Leica oznámila také digitálního pokračovatele legendárního systému M. Leica M8 je dálkoměrný digitální fotoaparát s efektivním rozlišením 10,3 MPix. Cena však bude poměrně odstrašující.
Prodej švýcarského výrobce profesionální studiové fototechniky bylo zjevně rychlým krokem, protože na stánku Sinaru byl stále obrovský banner s nápisem "Sinar - a Jenoptik company". Jenoptik však celý svůj podíl (51%) prodal společnosti Leica AG. Cena této transakce nebyla oficiálně zveřejněna. Jenoptik však nadále bude spolupracovat na vývoji se Sinarem, stejně jako Leica již delší dobu spolupracuje na dílčím vývoji s Jenoptik. Majetkové vztahy Jenoptiku se Sinarem však nesahají příliš daleko. Většinový podíl získal Jenoptik v Sinaru teprve minulý rok. Jenoptik se dále bude orientovat na vědeckou fotografii a bezpečnostní kamerové systémy pro monitorování dopravy, kde je poměrně úspěšný.

Leica se své problémy snaží vyřešit jednak tímto nákupem, ale také zvýšením svého kapitálu díky emisi nových akcií. Kolik z výnosu 22,9 miliónů Euro padlo na nákup Sinaru je otázkou. Leica se tak dostala na pole profesionální studiové techniky, kde je stále mnoho příležitostí, Podle odborníků tento trh stále roste.
Kromě této zprávy připravila Leica také oznámení o několika nových fotoaparátech. O Leica D-LUX 3, V-LUX 1 a DIGILUX 3 jsme již informovali nedávno. Jedná se o kopie přístrojů Panasonic, ke kterým Leica navrhovala objektivy. Skutečnou novinkou z produkce Leica je tedy až poměrně dlouho očekávaný dálkoměrný digitální fotoaparát s výměnnými objektivy, Leica M8.

 

Leica M8
Tato legendární řada přístrojů těží hlavně ze své dávné historie. Mezi výhody patří obrovské portfolio existujících objektivů, které se pohybují na trhu a velmi kompaktní rozměry. Zbytek je spíše směsice exkluzivity a historie. Je poměrně jasné, že drtivá většina zákazníků budou příslušníci starších generací z dob, kdy automatické zaostřování byl pouze sen. Podívejme se ale na to, co první digitální Leica řady M svým zákazníkům nabídne.

V odolném kovovém těle (černá, nebo stříbrná barva) bude ukryt CCD snímač z produkce Kodaku s rozměry 27 x 18 mm a efektivním rozlišením 10,3 MPix. Díky problémům s úhlem dopadajícího světla na okraj snímače bude v této oblasti vybaven sběrnými mikročočkami. Snímek uložíme v rozlišení 3936 x 2630, 2952 x 1972, 1968 x 1315, nebo 1312 x 876 bodů ve formátu JPEG, DNG (16 bit RAW)., nebo DNG + JPEG. Citlivost lze volit od ISO 160 do ISO 2500. Ořezový faktor je díky velikosti snímače 1,33x.

 

Bajonet podporuje veškeré objektivy pro Leica M systém. V bajonetu je také zabudována čtečka 6 bitového kódu, který na sobě budou mít všechny v současnosti vyráběné objektivy Leica M. Díky tomuto kódu fotoaparát pozná, jaký typ objektivu byl nasazen. Jedná se o obyčejné černé a bílé čtverečky, simulující šestimístnou binární informaci. Zaostřování bude pochopitelně manuální, pomocí prstence na objektivu. Stejným způsobem se nastavuje i clona. Čas expozice můžeme nastavit také manuálně, nebo vše nechat na TTL měření expozice, které vhodný čas nastaví za nás. K dispozici je také korekce expozice o +- 3 EV p o1/3 EV krocích. Ručně nastavíme čas od 1/8000 s do 4 s, včetně režimu Bulb, který slouží pro libovolně dlouhou expozici. Automatika pak nastavuje čas mezi 1/8000 s a 32 s. samotná závěrka je kovová, s vertikálním pohybem.

Výsledky své práce si můžeme prohlédnout na zadním LCD displeji s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 230 000 bodů. Snímky lze ukládat v barevném prostoru sRGB, Adobe RGB, nebo ECI RGB. Data se ukládají na SD karty s kapacitou max 4 GB. Vyvážení bílé může být automatické, manuální, nebo uživatel nastaví jednu z 6 předvoleb. Manuálně lze měřit podle šedé či bílé plochy, nebo nastavit konkrétní barevnou teplotu od 2000 K do 13 100 K. Pomocí USB 2.0 bude možné nejen přenášet snímky do počítače, ale také dálkové ovládat fotoaparát. Rozměry těla jsou 138,6 x 80,2 x 36,9 mm a hmotnost je udávána na cca 545 g bez baterie (nabíjecí Li-Ion akumulátor 3,7 V s kapacitou 1900 mAh).

Závěr
Leica se snaží svou situaci vyřešit expanzí. Nákup Sinaru může přinést zajímavé zisky, ovšem otázkou je, nakolik bude Leica úspěšná se svým novým přístrojem M8. Již předem zřejmě očekávají nepříliš vysoké prodeje a tak bude cena poměrně vysoká. V přepočtu zhruba 120 000 Kč za tělo je poměrně silná káva. Široká veřejnost by o tomto přístroji ale neuvažovala ani kdyby stál 30 tisíc, zato fajnšmekrovi je zřejmě poměrně jedno, dá-li za M8 tisíců 80, nebo 120.

::Další informace o Leica M8







Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: