Tipy & triky - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Tipy & triky

Vše o světle - 1. Co je to světlo

26. ledna 2007, 00.00 | Většina fotografů ví nebo tuší, že fotografie není nic jiného než záznam světelných paprsků citlivým médiem. Světlo je proto klíčovým faktorem fotografie – vytváří obraz a určuje jeho styl, stíny, lesky, prokreslení předmětů atd. Proto je pochopení vlastností světla, vedle perfektního ovládání fotoaparátu, klíčem k dobré fotografii!

 

 

 

Tiskněte fotografie bez přítomnosti počítače, pomocí PictBridge

23. ledna 2007, 00.00 | Přímý tisk, tedy tisk bez přítomnosti počítače, nabízejí nejen takřka všechny digitální fotoaparáty, ale i fotomobily. Proč používat tento typ tisku, co s ním lze nastavit a do jaké míry to ovlivní kvalitu výsledku? Vše si – nejen pro začátečníky – shrneme v dnešním článku.

 

 

 

Autogramiáda a křest nové knihy o DSLR

9. ledna 2007, 00.00 | Zbrusu nová odborná publikace Institutu digitální fotografie "Mistrovství práce s DSLR" odhaluje taje a specifika při práci a fotografování s digitální zrcadlovkou. Autorem je Roman Pihan, který se problematice práce s DSLR věnuje soustavně již přes pět let. Tato bezpochyby velice zajímavá kniha bude již brzy oficiálně představena veřejnosti - včetně autogramiády.

 

 

 

Jak fotografovat ohňostroj?

5. ledna 2007, 00.00 | Pro fotografování ohňostrojů platí několik jednoduchých pouček, díky kterým jej může zvládnout kvalitně vyfotografovat téměř každý, s kompaktem i se zrcadlovkou. V dnešním článku si shrneme základní postup pro fotografování se stativem i bez něj.

 

 

 

Příslušenství DSLR - 2. Speciální příslušenství

20. září 2006, 00.00 | Při tvorbě řady fotografií se nelze obejít bez nejrůznějšího příslušenství. A právě zrcadlovky tvoří snad nejotevřenější systém a nabídka příslušenství k nim je opravdu široká. Slovem speciální zde označujeme příslušenství závislé na konkrétním typu DSLR, přičemž vedle originálních výrobců je i řada výrobců alternativních nabízejících často příslušenství i pro zcela zvláštní účely.

 

 

 

Příslušenství DSLR - 1. Filtry

13. září 2006, 00.00 | Zlatá éra optických filtrů již definitivně pominula. Zmizela s ústupem filmových fotoaparátů, u kterých byla manipulace s obrazem po jeho exponování problémem a např. u diapozitivního procesu byla vyloučena zcela. Přesto však existuje řada filtrů, které jsou zcela nezbytné či vrcholně užitečné i pro digitální přístroje.

 

 

 

Zpracování obrazu - 4. RAW a práce s ním

2. srpna 2006, 00.00 | RAW je často nazýván digitálním negativem. S obráceným (negativním) obrazem nemá sice nic společného ale podobně jako negativ musí být RAW nejprve v PC "vyvolán" jinak je k ničemu. A podobně jako u negativu, při procesu "vyvolávání" RAWu je možné velmi efektivně provést řadu úprav či záchran fotografie.

 

 

 

Zpracování obrazu - 3. Parametry obrazu

26. července 2006, 00.00 | Řada lidí se domnívá, že úkolem fotoaparátu je zachytit scénu přesně tak, jak vypadá. Jenže tak jednoduché to není! Vnímání scény je veskrze subjektivní záležitost, a tak fotoaparáty jsou pro pokročilé fotografy vybaveny celou řadou parametrů obrazu, které obraz scény subjektivně dolaďují. Část parametrů slouží také k technickým specifikacím výsledného obrazu a jeho zpracování.

 

 

 

Zpracování obrazu - 2. JPEG, RAW, TIFF a další formáty

19. července 2006, 00.00 | Nalezení hezkého záběru, zvládnuté ostření i expozice - kontrola snímku přes displej, to vše stále není záruka výsledku. Chybně nastavené rozlišení, komprese či formát souboru může ještě pořádně naší snahu zkomplikovat. A i v druhé fázi u PC - jaké formáty a jak používat? Kdy je největší kvalita, kdy nejmenší soubor, co je to Exif a kdy jsou k dispozici speciální vlastnosti jako průhlednost či možnost animace?

 

 

 

Zpracování obrazu - 1. Rozlišení a tisk

14. července 2006, 00.00 | Nové technologie si žádají zcela nové dovednosti. Ne jinak je tomu i u fotografie. Zatímco fotografické vidění, hloubka ostrosti, svícení či kompozice jsou pro klasickou i digitální fotografii zcela stejné, tak ve zpracování obrazu se zásadně liší. Chemické znalosti vyvolávání či kouzla pod zvětšovákem mohou být zapomenuty a nastupují termíny jako Pixel, DPI, PPI, JPEG, RAW, Resampling, EXIF atp.

 

 

 

Strana výpisu

... 25

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: