Základní postupy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Základní postupy

Kompozice obrazu: jak to tam poskládat?

30. května 2014, 13.01 | Kompozice obrazu představuje jakýsi seznam pravidel a doporučení, které je výhodné dodržovat, k dosažení obrazově zajímavějších fotografií. Neboli, snímky, kde ctíme kompoziční pravidla, působí na nezaujatého diváka jako celek harmonicky a vyváženě. Že to není zas taková sranda je nasnadě – musíme toho poměrně dost vědět a především – zažít, vyzkoušet, dostat tzv “do oka”.

 

 

 

Jak na: Bracketing a zámek expozice

28. května 2014, 19.15 | Moderní digitální fotoaparáty nabízejí množství praktických funkcí, z nichž některé přijdou v určitých situacích ohromně vhod. Mezi takové patří například expoziční bracketing. Jde o pomocníka, který nám ve světelně náročnějších či kontrastních scénách umožní pořídit sérii snímků s rozdílnou expozicí (jak velký ten rozdíl bude, zálěží čistě na nás). Takže jak to vlastně funguje a jak s ním pracovat?

 

 

 

Histogram: Jak ho ovládnout

20. května 2014, 23.04 | Histogram je výborným pomocníkem v digitální fotografii, který slouží ke zpětné kontrole správně/nesprávně exponovaného snímku. Všechny moderní digitální zrcadlovky (i většina kompaktních fotoaparátů) jsou histogramem vybaveny. Navíc často disponují histogramem jasovým a barevným (RGB). Prvně jmenovaný je pro nás z hlediska kontroly správné expozice klíčový. Ten druhý – barevný (RGB) nás zajímá hlavně co do barevnosti (možných přepalů v jednotlivých barevných kanálech (červený/R, zelený/G, modrý/B).

 

 

 

Fotografie mají různé formáty – jak se v tom vyznat?

14. května 2014, 21.25 | Povědomí o reálné velikosti fotografie (v cm) popřípadě poměru stran (aspect ratio) snímacího čipu ve vašem fotoaparátu se leckomu zdá jako zcela zbytečné. Dokonce by to tak mohlo i být, ovšem pouze do okamžiku, kdy se rozhodnete snímky tisknout. Pak je maximálně výhodné, znát parametry fotoaparátu (potažmo jeho snímače), vyhnete se tak zbytečným problémům a rozčarování nad nepovedenými tisky...

 

 

 

Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce

14. května 2014, 00.00 | Připravili jsme pro vás "obrazového průvodce", který – pevně věříme – bude vítanou praktickou pomocí.

 

 

 

LYTRO: plenoptický fotoaparát (1G) v testu

29. dubna 2014, 13.53 | Je to již nějaký ten pátek co uvedla americká společnost Lytro 1. generaci svého plenoptického fotoaparátu, který využívá zcela nový princip záznamu obrazu. S dostupností Lytra pro náš trh - potažmo i vzorků pro účely testování - to bylo trochu komplikovanější, nicméně nakonec zastřešila distribuci pro ČR společenost FotoTrade, která nám zároveň poskytla Lytro fotoaparát na recenzi. Takže jaký vlastně tento zcela nový a svým způsobem revoluční fotoaparát je? Jak se s ním fotí?

 

 

 

Ostření (Focus): jak ho ovládnout

23. dubna 2014, 00.55 | Lidské oko je extrémně citlivé na ostrost a proto nám obecně neostrost jako taková dost vadí – ať již z ryze praktických důvodů (rozmazaný text se vážně dost špatně čte), z historických důvodů (lovec se špatným zrakem byl výrazně hendikepován) nebo konečně i z důvodů kulturních - rozmazaný film, obraz či fotku si dostatečně nevychutnáme. A jaký je tedy problém s rozmazanou fotografií? Na rozdíl od špatné expozice, barevnosti, chybné kompozice, je neostrost něco, s čím si neporadí sebelepší software, editor ani grafik.

 

 

 

Kompenzace expozice: naučme se ji používat

9. dubna 2014, 13.20 | Minule jsme si vysvětlili, co je to automatické měření expozice a jak u digitálních fotoaparátů funguje. Dnes na toto téma úzce navážeme a ukážeme si, jak takové měření expozice můžeme přímo ovlivnit – rychle, jednoduše a bez složitých výpočtů a vzorečků. Ano! Řeč není o ničem jiném, než o expoziční kompenzaci!

 

 

 

Měření expozice: jak s ním pracovat?

4. dubna 2014, 01.05 | Měření expozice (metering) nám definuje oblast (zónu) v které automatika fotoaparátu měří množství světla, podle čehož následně vypočítá optimální (troj)kombinaci čas → clona → ISO. Digitální fotoaparáty nám nabízejí možnost ovlivnit, kde se bude expozice měřit. “K čemu bychom to potřebovali?” K technicky lepším snímkům, samozřejmě!

 

 

 

Filmování digitální zrcadlovkou? Proč ne!

2. dubna 2014, 22.29 | Není to tak dávno, co začaly digitální zrcadlovky nabízet také funkci záznamu videosekvencí. Mnoho zlých jazyků tehdy hlásalo něco o další degradaci fotografie a naprosto zbytečné funkci (tehdejších) DSLR. Uplynulo pár let a se zrcadlovkami se natáčejí komerční celovečerní filmy a funkce videa natolik "zdomácněla", že už se nad ní skoro nikdo negativně nepozastavuje. A co vlastně mohou DSLR v oblasti videa nabídnou?

 

 

 

Strana výpisu

1 ...

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: