CINEMA 4D R14, nové funkce (04) – Kamera v pohybu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - software

CINEMA 4D R14, nové funkce (04) – Kamera v pohybu

6. září 2012, 12.01 | Pohyb, to je život. A nová CINEMA 4D R14 ani v pohybu nezahálí. Již jsme si představili Morf kamery, kdy je možné jednu kameru plynule transformovat do jiné. V tomto případě ale půjdeme ještě dál. Kamera v pohybu je speciální vlastností, kterou můžeme simulovat opravdu přirozený pohyb kamery... A také kameramana.

 

Pro koho?

 

To je první a asi hlavní otázka. Pro všechny, kteří mají CINEMU 4D R14, ale balíček vyšší nežli Prime. Všichni ti, kteří tedy mají vyšší balíčky mohou uvedený systém s radostí používat. Pro ty ostatní by teoreticky existovalo náhradní řešení v podobě pluginu, který byl nepochybně duchovním otcem nástroje CINEMY 4D. Bez diskuze. Už proto, že jeho autor patří i do squadry vývojářů CINEMY 4D.

 

Kde?

 

Klasická otázka, která ale má shodnou odpověď s minulým dílem. Jedná se o ovlastnost, kteoru můžeme definovat na jakoukoliv kameru. Tuto vlastnost najdeme v menu Správce objektů/Vlastnosti/Kamera v pohybu vlastnosti/Kamera v pohybu. Druhou možností je vytvořit kameru obohacenou touto vlastností rovnou. Najdeme ji v paletce kamer. Tato cesta má tu výhodu, že je kamera již umístěná ve vhodné hierarchii. Protože... K tomu se ale ještě dostaneme...

 

Proč?

 

Kamera v pohybu je vynikající vlastnost. Proč? Jednoduše ro svou dynamičnost. Asi každý umí animovat kameru po křivce. Ale ještě je, pro přirozený efekt, nutné animovat cíle a změny cílů, pohybovat kamerou jako při chůzi (alespoň trochu), natáčet kameru v zatáčkách, například při simulaci průjezdu jezce na motocyklu a nebo stíhacího letounu.

 

To není vše, můžeme měnit v průběhu animace trasy, kudy objekt putuje, přidat další cíle, sledovat třetí objekt a mnoho dalšího. Jinými slovy, protože tohle všechno animovat, přirozeně, může být dosti namáhavé a také časově náročné. S uvedenou vlastností je vše ale podstatně rychlejší a flexibilnější.

 

Jak?

 

Nastavení vlastnosti je rozdělené do šesti záložek z toho pět je unikátních. Tyto unikátní záložky jsou pojmenované Rig, Animace, Dynamika, Pohyb a Zaostření.

 

Rig je záložka asi nejdůležtější, protože definuje parametry postavy nesoucí kameru. Ano, nesoucí kameru. Kamera má jsitě nějaký objem, umístění na postavě a pokud postava jde po nějaké trajektorii, pak je kamera logicky v poloze mírně odlišné od osy postavy. Ano, i takové drobnosti uvedený systém řeší. Definujeme tedy výšku postavy, umístění kamery, natočení trupu/hlavy s kamerou a také nezávislé natočení kamery. Vše můžeme propojit s dalším objektem, jak jinou kamerou tak jen například pomocným objektem Osy pro animaci pozice.

 

Animace je asi srdcem pohybu vlastnosti. Protože tato záložka definuje křivky, po kterých se bude kamera pohybovat, vzájemné krytí těchto křivek, natáčení, zacílení, naklánění při pohybu, sledování dalšího objektu a podobně.

 

Dynamika. Postava má nějaké fyzické předpoklady, stejně tak i kamera vlastnosti, napřklad hmotnost. Z toho všeho mohou vyplývat některé dynamické události. A ty můžeme řídit na stránce Dynamika.

 

Pohyb definuje vlastnosti chůze postavy, míru zdvihu a jeho dynamiku a další. Vybírat můžeme i z předvoleb a poslední záložka pak řídí nastavení parametrů kamery.

 

Na počátku této stati jsem zmínil, že kamera má v případě využití příkazu pro vytvoření kamery v pohybu již připravenou korektní strukturu. Kamera je podřízená objektům Osy a to proto, že jinak než pohybem nadřazeného objektu nelze kamerou (s vlastností) pohnout. Její poloha je v tomto smyslu relativní a jen nadřazený objekt ji může přemístit například do pozice před počátkem sledování nějakého jiného objektu.

 

Vimeo.com video - pohyb kamery

 

Základní popis je u konce. Pojďme na video. Ostatně, má přes dvacet minut...

 

Pavel ZochPh.D.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Recenze  » Recenze - software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: