CINEMA 4D R14, nové funkce (06) – přichytávání a vodítka - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Tipy & triky

CINEMA 4D R14, nové funkce (06) – přichytávání a vodítka

19. září 2012, 18.40 | Modeling se nezměnil, to už víme. Jenže se změnily jiné technologie, a to i takové, které se modelování dotýkají velmi těsně. Přichytávání a hlavně nový systém vodítek jsou jednou takovou oblastí. Oblastí nadmíru silnou. Téma dnešního semináře.

 

Kde, co, kdy?

 

Začátek je jako vždy víceméně shodný. Mimo konstatování, že jak pracovní konstrukční roviny, tak přichytávání a vodítka patří do CINEMY 4D R14 Prime, což nebývá zvykem. Je jednoduše pravdou, že nová CINEMA 4D je opravdu velmi zaměřená na majitele vyšších balíčků, což není úplně nejšťastnější pro mnoho uživatelů.

 

Snad tedy ti, kteří si zatím zoufají, budou mít dnes radost. Přichytávání a vodítka patří všem a jsou nástrojem velmi mocným. Nezapomínejme ani na pracovní roviny, i ty jsou opravdu výjimečné a celé toto kombo je připravené skvěle.

 

Umístění

 

Kde najdeme přichytávání? Tam, kde kdysi, na levé paletě dole a také v menu Režimy Správce nastavení, ve kterém najdeme položku Modelování. Tento režim je opravdu významný, protože obsahuje všechny parametry přichytávání a také krokování (kvantizace). Jinak se nelze k příslušným hodnotám dostat, než pomocí tohoto nastavení. A k dispozici nám zůstává také zkratka P.

 

Dobrá, přichytávání známe, co vodítka? Ta jsou rozseseta na třech lokacích. V samotném menu přichytávání a také paletě přichytávání najdeme aktivaci a využití přichytávání na vodítka a aktivaci dočasných, řekněme virtuálních vodítek. Mimo to můžeme vytvářet vodítka ve formě specálních objektů, a to dvěma způsoby. Pomocí příkazu, který najdeme v menu Nástroje a nebo pomocí objektu, který je schován v paletě primitivních objektů.

 

Použití a obsah videa

 

Na co se v našich videích zaměříme? Na obé, jak na funkčnost nového přichytávání, tak zejména jeho součinnost s novými vodítky, protože to je vlastně klíčem všech změn v obou systémech. Vynikající vodítka, vynikající interakce režimu přichytávání a přepracovaný systém řízení přichytávání 2D, 3D a Automaticky.

 

Na příkladech si předvedeme, jak zadávat vodítka ve formě příkazu, formou objektu, jak fungují roviny vodítek, v čem jsou vodítka výhodnější, než pomocné křivky. Vyzkoušíme dočasná vodítka, naučíme se je používat a také vyzkoušíme jejich vzájemnou interakci ve formě průsečíků a dalších.

 

Vodítka a přichytávání. Jsou to oblasti, které se poměrně těžce popisují. O to lépe se používají, jakmile je dostaneme pod kůži. Podívejte se sami na videa a pochopíte, proč se Bjorn Marl alias Srek vyjádřil v tomto smyslu: „Není pravda, že modeling nebyl přepracován. Vyzkoušel jsi vodítka a nové přichytávání? Ne? Je to úplně nový konstrukční princip, který je velmi silný.“

 

Nebyl jsem naštěstí ten „nevěřící“. Ale měl pravdu. Mimochodem, Bjorn je odpovědný za kvalitu produktů Maxon a opravdu jim rozumí.

 

ukázka I

 

Zde je link na první dnešní videoukázku...

 

ukázka II

 

... a zde na druhou.

 

Pavel Zoch, Ph.D.

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Praxe  » Tipy & triky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: