Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Tipy & triky
Sto a tři rady pro lepší fotografie (29. část)
103rad_29_100px
21. října 2011, 00.00 | Zní to jako sen – fotografovat tak jednou skutečné Superstars, ocitnout se v jejich těsné blízkosti, poznat je zblízka, zjistit, jaké jsou ve skutečnosti, proslavit se jako ony…
30. rada – Jak velká hvězda je hvězda?
Na svatbě je jednoznačnou hvězdou nevěsta, případně ve dvojici s ženichem. I oni dva dají fotografovi často zabrat. To už jsme ale probrali minule, už to umíme a chceme jít dál, stoupat po pomyslném žebříku slávy výš a ještě výš, až k nim – skutečným „Stars“!
Je to těžké? Můžu něco podobného dokázat i já, regionální fotograf bez speciálních známostí, amatér, začátečník? Ano i ne. Záleží na vaší vůli, schopnostech, ale i na vašem očekávání. To, co je pro jednoho životní zážitek, může všechny ostatní nudit. Platí to i obráceně. A dnes nám navíc nejde o vaše osobní pocity nebo zážitky, ale jen o výsledné fotografie. Ne deset minut vaší slávy, ale výsledky vaší práce by měly každého zaujmout a přesvědčit. A nemyslete přitom jenom na svůj honorář!
Kde se takové hvězdy vyskytují, ví zdánlivě každý: Ve světlech ramp, na nejskvělejších pódiích, v rozhlase, v televizi, na divadle, ve filmu. I všude tam se s nimi můžete setkat, máte-li příležitost, známosti nebo ostré lokty. Anebo, jak se chce věřit všem starým poctivcům, pokud už máte něco za sebou, někoho nahoře vaše fotografie zaujmou a vyhledá vás sám. Přesně takhle to chodí v pohádkách, v reálném světě ale jen skutečně málokdy.
Jak jsme už řekli, „hvězdnost“ je relativní pojem. Pro někoho může být idolem třeba i zpocený místní kulturista, který se ze všech sil snaží udržet na třetím místě krajského přeboru. Proč ne, jen se mu zkuste vyrovnat! Domluva i relativně delšího fotografování s ním by neměla být nijak složitá, pokud můžete předložit slušné fotografie. Technické detaily: Nikon F100, externí blesk, skenováno z diapozitivu.
Jestli už máte nějaké výsledky, jestli alespoň občas publikujete, budou za vámi chodit hlavně začínající umělci sami. Zvlášť, pokud provozujete ateliér a jste světelně nezávislí na denní a roční době. Nečekejte hned závratný honorář, ale nestyďte se ho požadovat. Výsledek musí být nejlepší, jakého jste schopni, představí vás větším rybám. A navíc si fotografování s umělci můžete skutečně užít, nebývají to žádní suchaři. Třeba tihle kluci krátce nato vyhráli Anděla a už to dlouho žádné okresní hvězdičky nejsou! Technické detaily: Pub Animals, Nikon D700, ateliérové záblesky, montáž jiného pozadí a textu v postprodukci.
Naštěstí existuje spousta jiných, reálnějších příležitostí, jak se s vysněnými idoly setkat takříkajíc tváří v tvář. Není to ani zdaleka tak těžké, jak se snad obáváte. Běžně je můžete potkat a prohodit s nimi více či méně slov na nejrůznějších besedách, autogramiádách, reklamních akcích, v divadelní šatně nebo klubu před i po představení, na sportovních akcích, knižních veletrzích, filmových festivalech, ale i docela normálně na ulici. Můžete je ale zrovna tak přímo a cíleně oslovit a požádat o fotografování nebo třeba o rozhovor pro nějaké médium. Nebo se domluvit s někým, kdo takový rozhovor chystá a nabídnout mu vhodné ilustrační záběry k jeho textu.
Fotografovat celebrity bývá často stejně snadné jako fotografovat kohokoliv jiného, snad s tou výjimkou, že jsou většinou velmi zaměstnaní a na přípravu bývá méně času. Na druhou stranu jsou ale na fotoaparát zvyklí, a tak jim netrvá zaujmout atraktivní pózu ani zdaleka tak dlouho jako třeba vaší babičce, třebaže ona má času mnohem víc. Navíc si při „honu“ na hvězdy užijete spoustu legrace a napínavých okamžiků, které dobře znají třeba lovci autogramů.
Nesmíte se ale bát lidí. Extrovertní osobnost to má s navazováním kontaktů vždycky snazší. Nesmíte trpět fobií z davů, z tlačenic a dlouhých front. Několikahodinová čekání patří k dennímu chlebu všech žurnalistů a reportérů a budete si na ně muset zvyknout i vy. Hvězdu chce totiž vidět skoro každý, a tak s ní budete – narozdíl od své (šikovné, leč neznámé) modelky – jen málokdy sami.
Strkání, překřikování a tlačenice musíte brát jako zábavu anebo nutné zlo. Výjimkou je, pokud si sami nebo přes pořadatelskou agenturu domluvíte osobní setkání nebo rozhovor, nebo pokud jste oficiálním fotografem nějaké veřejné akce. Pak máte účinkující hvězdy delší dobu jen pro sebe, a i času na fotografování bývá víc.
Každá obecně známá osoba bude daleko vstřícnější, zjistí-li, že i jí kyne z vašich fotografií šance na vlastní propagaci nebo jiný užitek. Nebuďte proto překvapeni, pokud vašemu kolegovi, dejme tomu z Reflexu, věnuje desítky zářivých úsměvů a celých třicet minut, zatímco vám, jestliže se podřeknete, že potřebujete fotografii na nástěnku do dětského pokoje, nabídne sotva jeden profesionální poloúsměv. Tomu se říká „šoubyz“.
Velmi vzácně můžete narazit na známého člověka, který vám věnuje svůj čas zcela nezištně nebo dokonce proto, že si všimne ve vašich fotografiích čehosi navíc, co ho zaujme. Stejně jako jinde přitom platí, že čím menší hvězda, tím větší dělá ciráty, na druhou stranu ty opravdu velké, i kdyby byly osobně sebeskromnější a sebeochotnější, logicky musejí své soukromí a svůj čas střežit mnohem přísněji. U nich nebývá takový problém domluvit se přímo s nimi, jako vůbec se k nim, přes všechny ochranky, producenty, manažery, sekretáře a podsekretáře, vůbec dostat. Nedivte se. U nich určitě nejste se svým nápadem jediní, zatímco u té blonďaté okresní „hérečky“ ze včerejšího večírku nejspíš budete. Stoupejte postupně!
I sám pojem hvězda je relativní. Někdo je stoprocentně přesvědčený, že takový titul smí beztrestně používat jen obyvatel Hollywoodu, držitel Grammy nebo alespoň protagonista amerického televizního seriálu. Jiný je zase vysazený na operu a letošními rychlokvaškami opovrhuje stejně jako celým světem popu. A další nazve hvězdou klidně i autora vítězného gólu místní fotbalové jedenáctky, výherce Lotynky nebo vítěze okresní taneční ligy. Příslušné náročnosti pak úměrně odpovídá i délka fronty, doba čekání, intenzita šťouchanců od ostatních fotografů, stojících spolu s vámi na stejném schodu.
Není zas takovou výjimkou, že vás místní hvězda menší svítivosti po návštěvě vaší výstavy nebo otištění vašich fotografií v novinách sama vyhledá a požádá o spolupráci. Micka Jaggera byste se ale tímto způsobem nejspíš nedočkali. Tam budete rádi, pustí-li vás s fotoaparátem na koncert nebo alespoň na tiskovku, a jinak na něj budete číhat spíše na ulici. I to může být hezkým sportem a dobrou zábavou, zvlášť, je-li snaha korunována úspěchem nebo dokonce příjemným honorářem. Nic se ale nesmí přehánět, čehož připomínkou může být smutný osud princezny Diany, na němž měli bezskrupulózní paparazzi lví podíl.
Lov na hvězdy vyšší kategorie může začít třeba obyčejnou procházkou v okolí nějakého kulturního vystoupení. Někdy poznáte i podle auta, že jste na správné stopě. A existuje nemálo celebrit, které by se za trochu publicity klidně přetrhly, zvlášť pokud navíc řeknete, že pracujete pro ten slavný Bulvár. Všimněte si, že jsem nikoho nejmenoval! Technické detaily: Nikon Coolpix E5700, clona 4,7, čas 1/270 s, ISO 100.
Jsou hvězdy, u kterých nemáte nárok. Tedy, vy možná ano, ale já ne! Přesto tu fotku chci, a tak ji získám. Třeba tím, že propašuji fotoaparát do koncertního sálu, proderu se až k pódiu a „vykonám, co musím“. Pak ať se děje vůle Boží, ale kartu ze mě nedostanou! Také přístup. Navíc si užijete spousty adrenalinu a na ten zážitek už nikdy nezapomenete. Technické detaily: Chuck Berry, Canon PowerShot G6, clona 3, čas 1/80 s.
Až se trochu otrkáte a běžné fotografie z vystoupení už vám půjdou samy, můžete se začít soustředit na detaily, na mimiku a číhat na atraktivní gesta. Takových portrétů moc není a tak, pokud je chcete nabídnout tisku, máte mnohem větší šanci na publikování. Technické detaily: Roman Skamene, Nikon F100, skenováno z diapozitivu.
Větší radost možná budete mít z osobního, byť sebekratšího setkání tváří v tvář. Ideální je spolupracovat s někým, kdo bude s dotyčným umělcem nebo sportovcem dělat rozhovor. Dostanete více času a můžete si v omezené míře zvolit i prostředí nebo nasvícení. Pochopitelně úměrně mediální síle titulu, pro který pracujete. Technické detaily: Vladimír Hron, Nikon F100, skenováno z diapozitivu.
Některé celebrity budou vysloveně nepříjemné, připravte se na to předem. A nebývá to jen v přímé závislosti s jejich objektivními schopnostmi nebo popularitou. Nikdo z nás nemá svůj den pokaždé, i když by se to ostatním zrovna hodilo. A jindy je takové setkání naopak nezapomenutelným zážitkem s pohodovou osobností, která z ničeho nedělá vědu a chápe, že i vy potřebujete k úspěchu určité podmínky a alespoň minimální úsilí z její strany. Hádejte, do které kategorie patří tenhle usměvavý měsíček. Technické detaily: Zdeněk Srstka, Nikon F100, skenováno z diapozitivu.
Nádherné setkání s Králem českého komiksu. Fotografie o to cennější, víte-li, co následovalo krátce po jejich pořízení. Ačkoli stále „žije“, už si s ním nepopovídám. Nesmírně fotogenická tvář, a ač již tolikrát poctěna, přesto stále nedoceněná osobnost ve svém oboru. Technické detaily: Kája Saudek, Nikon F100, skenováno z diapozitivu.
Určitě se nespokojte s běžným portrétem. I v tomto oboru můžete uplatnit kompoziční erudici, netradiční světelné řešení, osobitý výřez. Pokud máte čas a k dispozici vhodné prostředí, pracujte s rekvizitami, se stylizací a s příběhem. Vždycky ale s pokorou k účelu použití. Křeč není umění! Technické detaily: Marek Vašut, Canon PowerShot G6, clona 3, čas 1/40 s.
A nakonec si třeba tenhle specifický obor zamilujete a začnete se mu věnovat systematicky. A budete se dostávat do blízkosti čím dál větších hvězd, po vašem boku budou stejně jako vy číhat čím dál slavnější fotografové. Je to daleko větší dobrodružství, než fotografovat stále dokola ptačí budku u tety na zahradě, určitě to aspoň zkuste. Není pravda, že musíte žít v Kalifornii, abyste si mohli potřást rukou třeba s Bobby Redfordem, Leonardem DiCapriem nebo s Jude Lawem! Může to být zážitek na celý život! Zeptejte se lovců autogramů nebo slečen, které kdysi čekaly na Ruzyni na přílet Michaela Jacksona. Ony ho ale nakonec třeba ani neviděly, zatímco vám zůstanou navíc nadosmrti krásné fotky! Malý test: Jestli je někdo dostatečně velkou celebritou, poznáte mimo jiné podle toho, jestli znáte jeho jméno. Zkuste si to třeba tady. Technické detaily: různé typy fotoaparátů zn. Nikon, upraveno v PC ve stylu „lith print“ pro výstavní účely.
Praktická část spojená se soutěží o věcné ceny
Říjen: Domorodci — místní obyvatelé, kolorit, portrét obyvatel cizí země
Fotografie vkládejte do připravené webové GALERIE v jednoduchém rozhraní.
Vkládání je možné po registraci – přihlášení.
Umisťovat můžete fotografie s maximální šířkou 1 200 bodů, objem dat jedné fotografie je třeba omezit na nejvýše 900 kB.
Pro autory/autorky tří nejlepších snímků v měsíci říjnu jsou připraveny tyto věcné ceny:
1. místo: inovovaný praktický B-Grip/CPTech
2. místo: nabíječka NiMH akumulátorů AA/AAA Varta Power LCD
3. místo: multičtečka paměťových karet HAMA
A na listopad je naplánováno téma To jsem já — autoportrét, aneb jak se vidím sám.
:: Partneři soutěže "100+3 rady"
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Sto a tři rady pro lepší fotografie – 1. Fotografovat musíte vy!
- Sto a tři rady pro lepší fotografie – 2. Co budeme potřebovat
- Sto a tři rady pro lepší fotografie – 3. Odstraňte vše nepotřebné
- Sto a tři rady pro lepší fotografie – 4. Budiž světlo!
- Sto a tři rady pro lepší fotografie – 5. Nejvhodnější osvětlení
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (6. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (7. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (8. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (9. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (10. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (11. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (12. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (13. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (14. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (15. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (16. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (17. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (18. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (19. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (20. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (21. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (22. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (23. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (24. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (25. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (26. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (27. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (28. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (29. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (30. část)
- Sto a tři rady pro lepší fotografie (31. část)
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014